‚Jeho stav je kritický.’ Slovenský policejní exprezident se ve vězení pokusil o sebevraždu

Slovenský policejní exprezident Milan Lučanský se ve věznici v Prešově pokusil o sebevraždu a jeho stav je kritický, oznámila v úterý slovenská média s odvoláním na ministerstvo spravedlnosti. „Stalo se tak navzdory tomu, že byl pravidelně monitorován a bylo mu poskytováno i psychologické poradenství,“ řekl mluvčí ministerstva Peter Bubla. Lučanského zadrželi kriminalisté 3. prosince, podle tisku kvůli podezření z korupce.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně spravedlnosti Denisa Saková a nový prezident policie Milan Lučanský. | Foto: Jozef Jakubčo/SME | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Lučanského advokát Matúš Beresecký uvedl, že nemá informace o svém klientovi. Podrobnosti má poskytnout na středeční tiskové konferenci.

Slovenská policie zadržela dalšího svého bývalého šéfa. Lučanský se kvůli tomu vrátil z Chorvatska

Číst článek

Portál Sme.sk připomněl, že ministerstvo spravedlnosti už v polovině prosince muselo vysvětlovat spekulace médií o tom, že se Lučanský pokusil o sebevraždu. Lučanský tehdy utrpěl zranění v oblasti oka. Ministerstvo tvrdilo, že šlo o nehodu při cvičení, a ministryně Mária Kolíková tehdy vyloučila, že by šlo o sebevražedný pokus. Odmítla ale upřesnit, co se vlastně stalo.

Jen několik hodin před úterním potvrzením pokusu o sebevraždu nový generální prokurátor Maroš Žilinka uvedl, že Lučanského poranění z půlky prosince nezpůsobila jiná osoba, ale šlo jen o nešťastný pád.

Komise prokurátorů neshledala žádné pochybení ohledně bezpečnostních opatření: Lučanský byl v samostatné cele a jakákoli komunikace s ním byla možná jen v přítomnosti další osoby. Nemohl ani přicházet do kontaktu s jinými obviněnými a chodbu před jeho celou nepřetržitě snímala kamera.

Sebevraždy u vězňů

Loni byly ve slovenských věznicích zaznamenány čtyři dokonané sebevraždy: dvě u obviněných a dvě u odsouzených. Celkem 27 vězňů se o sebevraždu pokusilo – 13 obviněných a 14 odsouzených, dodal server Sme.sk.

Slovenská policie obvinila z korupce exministra hospodářství Žigu. Zaplatil za ukončená vyšetřování

Číst článek

Lučanský je podle Denníku N podezřelý z přijetí úplatků ve výši přes půl milionu eur (13,2 milionu korun) za krytí podvodů již stíhaného podnikatele. List dříve uvedl, že Lučanský je obviněn také v případu, ve kterém policie výměnou za úplatek v minulosti nestíhala synovce tehdejšího ministra hospodářství.

Lučanský rezignoval na post policejního prezidenta letos v létě po nástupu kabinetu premiéra Igora Matoviče. V roce 2018 Lučanský vystřídal v čele policie Tibora Gašpara, který byl dříve – patrně v jiných kauzách – rovněž obviněn a jehož soud také poslal do vazby.

Slovenská policie letos postupně zadržela a obvinila z různých deliktů včetně korupce více než desítku soudců. Stíhání čelí i někdejší šéf elitní složky prokuratury, někdejší vedení policie a také již bývalí vysocí úředníci včetně někdejšího šéfa státních hmotných rezerv a zemědělské platební agentury, která například zprostředkovává dotace farmářům.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme