Slovenští ministři za Svobodu a solidaritu podají demisi. Koalice nezajistila odchod Matoviče

Ministři za slovenskou stranu Svoboda a solidarita (SaS) ve středu podají demisi, oznámil v pátek šéf SaS a ministr hospodářství Richard Sulík. Tento krok v době trvající vládní krize zdůvodnil tím, že nebyl splněn požadavek SaS, aby kabinet opustil ministr financí a šéf nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Igor Matovič.

Bratislava (Aktualizováno: 19:58 26. 8. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda slovenské strany Svoboda a solidarita Richard Sulík

Předseda slovenské strany Svoboda a solidarita Richard Sulík | Foto: TASR | Zdroj: Profimedia

Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) a další dvě vládní strany nemají ve sněmovně dohromady potřebnou většinu. Kromě ministra hospodářství zastupují Svobodu a solidaritu ve vládě premiéra Eduarda Hegera ministři zahraničí, spravedlnosti a školství.

Parlamentní strany na Slovensku se změnily. Jdou přes mrtvoly a chtějí zemi izolovat, říká novinář

Číst článek

„Podáme demisi příští středu po vládě. Dívat se na to, jak Matovič ničí zemi svými výmysly, to je obří zátěž pro zemi,“ řekl Sulík, který má dlouhodobě i osobní spor s Matovičem. Sulík dodal, že přijetí demise hlavou státu očekává 8. září.

V dalších jednáních ohledně řešení vládní krize Sulík nevidí význam. Matovič, který je na dovolené, se k pátečnímu jednání připojil online, do debaty se podle Sulíka ale nezapojil.

Šéf Svobody a solidarity si také nemyslí, že Matovič podá demisi do konce srpna. Ministra financí se jeho mateřské hnutí dříve zastalo a sám Matovič před dvěma týdny řekl, že bude ministrem i na začátku září.

Do poslední sekundy budu bojovat, aby čtyřkoalice zůstala, reagoval Heger na oznámení Svobody a solidarity. Premiér a člen vedení Obyčejných lidí a nezávislých osobností zároveň naznačil, že se připravují i alternativní řešení pro případ demise ministrů za Svobodu a solidaritu.

Detaily neuvedl s odůvodněním, že není 31. srpna; právě tehdy vyprší ultimátum Svobody a solidarity žádající Matovičův odchod z kabinetu.

Naděje umírá poslední

Šéfové zbylých dvou vládních stran Jsme rodina a Za lidi, Boris Kollár a Veronika Remišová, ohledně možného zachování koalice v původním složení shodně uvedli, že naděje umírá poslední.

Řekli, že země musí nyní řešit zejména energetickou krizi vyvolanou prudkým zdražováním energií na světových trzích. Návrh opatření v této oblasti by měl příští týden kabinetu předložit ještě Sulík.

Svoboda a solidarita už v červenci odstoupila od koaliční smlouvy a partnerům dala čas na splnění zmíněného ultimáta do konce srpna. Tento její krok dosud neměl výraznější dopad na koalici, protože ministři za Svobodu a solidaritu pokračovali ve své práci a parlament nejednal kvůli letní přestávce.

Podle Sulíka se Svoboda a solidarita se svými dvěma desítkami poslanců ve 150členné sněmovny bude chovat jako opoziční strana, na zářijové schůzi parlamentu ale hodlá podpořit některé návrhy.

Potřeba stabilní vlády

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dříve v tomto týdnu zdůraznila potřebu stabilní vlády. Pro případ demise ministrů za Svobody a solidarity se vyslovila pro to, aby rovnou mohla jmenovat jejich nástupce a nikoli pověřit některé ze zbylých ministrů dočasným vedením uvolněných úřadů.

Slovenská strana Svoboda a solidarita končí ve vládě. Nechce spolupracovat s Matovičem

Číst článek

Sulík a Matovič dlouhodobě vedou spor ohledně řešení různých témat; naposledy se jejich vztahy vyhrotily kvůli vyšší finanční podpoře rodin, kterou Matovič letos v červnu prosadil ve sněmovně bez podpory Svobody a solidarity i díky hlasům krajní pravice.

Loni si Svoboda a solidarita a nejmenší vládní strana Za lidi vymohly demisi Matoviče coby premiéra. Svoboda a solidarita tehdy tvrdila, že Matovič osobnostně, komunikačně ani manažersky není schopen vést zemi. Matoviče ve funkci ministerského předsedy nahradil jeho stranický kolega Heger.

Matovičovo hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti v roce 2020 se ziskem 25 procent hlasů přesvědčivě vyhrálo parlamentní volby, když se ve volební kampani vymezovalo zejména proti tehdy vládním sociálním demokratům (Směr-SD).

Preference Obyčejných lidí a nezávislých osobností pak postupně klesly na jednociferné hodnoty a Matovič se stal jedním z nejvíce nedůvěryhodných politiků. Některá média či politici označují Matoviče například mužem konfliktu, který své nápady prosazuje i bez dohody s odborníky nebo partnery.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme