Slovenský kabinet se rozpadá. Heger dal svou funkci k dispozici, nastoupit může úřednická vláda

Dosluhující slovenský premiér Eduard Heger dal v neděli svou funkci k dispozici. Novinářům řekl, že prezidentka Zuzana Čaputová nepřijala jeho návrhy na řešení situace po ohlášené rezignaci dvou ministrů z uplynulých dnů. Hegerův kabinet tak před zářijovými předčasnými volbami patrně vystřídá úřednická vláda, kterou jmenuje hlava státu. Podle listu Sme nový kabinet povede dosavadní viceguvernér centrální banky Ľudovít Ódor.

Aktualizováno Bratislava (Aktualizováno: 12:37 7. 5. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eduard Heger

Eduard Heger | Foto: TASR | Zdroj: Profimedia

Nejprve dal ve čtvrtek svou funkci k dispozici ministr zemědělství Samuel Vlčan, a to kvůli kauze ohledně státní dotace pro jeho firmu. Následující den se objevily informace, že skončit chce také ministr zahraničí Rastislav Káčer.

Odklon od Evropské unie a NATO směrem k Rusku. Fico cílí na extremistické voliče, říkají experti

Číst článek

Premiér Eduard Heger řekl, že prezidentce Zuzaně Čaputové nabídl několik jiných možností než jmenování úřednické vlády. Šlo například o alternativu, že sám už nebude stát v čele vlády a že v úřadech zůstanou ti ministři, jejichž výměna by mohla ohrozit fungování těchto institucí.

„Paní prezidentka ani jeden z mých návrhů nepřijala. Rozhodl jsem se proto paní prezidentku požádat o zbavení pověření, a tím přenechat paní prezidentce prostor pokusit se s úřednickou vládou stabilně a v klidu přivést Slovensko k parlamentním volbám,“ řekl Heger. Ten se odpoledne, stejně jako šéf sněmovny Boris Kollár, sejde s Čaputovou.

Šestačtyřicetiletý Ódor, který podle slovenského listu Sme povede novou vládou, je viceguvernérem Národní banky Slovenska od roku 2018. Dříve byl například členem vedení nezávislé rozpočtové rady, dále členem bankovní rady centrální banky či hlavním ekonomem ministerstva financí. Podle listu Sme vymění Čaputová všechny dosavadní ministry.

Bez nových ministrů

Hegerova vláda neustála loni v prosinci hlasování sněmovny o vyslovení nedůvěry. Kabinet pak s omezenými kompetencemi dál fungoval jen z pověření prezidentky Čaputové.

Slovenský parlament čeká legislativní smršť. Ve hře je ‚klerikální revoluce a rozpočtová nezodpovědnost‘

Číst článek

Nelze ale jmenovat nové ministry. Už dříve v dosluhujícím kabinetu skončili ministři zdravotnictví Vladimír Lengvarský a financí Igor Matovič, následně Čaputová řízením obou resortů pověřila Hegera. V praxi tyto úřady manažersky řídí jejich náměstci. Kabinet tvoří šestnáct členů, včetně premiéra.

Slovenská média už po kauze s dotací pro Vlčanovu firmu spekulovala, že Čaputová by mohla jmenovat novou vládu. K tomuto kroku ji vybídla také část opozice.

Prezidentka už dříve řekla, že by jmenovala úřednický kabinet v případě závažných selhání dosluhující vlády.

Předčasné parlamentní volby na Slovensku budou na konci září. V řádném termínu by se konaly v únoru příštího roku. Největší popularitě se v zemi nyní těší opoziční sociální demokraté (Smer-SD) někdejšího trojnásobného premiéra Roberta Fica. Strana na rozdíl od Hegerovy vlády například odmítá dodávky zbraní Ukrajině, jež se brání ruské vojenské invazi z konce loňského února.

Vládní spory

Heger se stal premiérem na začátku dubna 2021, kdy v čele vlády vystřídal svého tehdejšího šéfa z hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽANO) Igora Matoviče, jenž rezignoval na funkci ministerského předsedy v zájmu řešení krize ve vládní koalici.

Spory mezi Matovičem, který byl v Hegerově vládě ministrem financí, a stranou Svoboda a solidarita (SaS), ovšem neustaly a loni na podzim vyvrcholily odchodem SaS z vlády. Hegerův kabinet tak přišel o většinu ve sněmovně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme