Čaputová jmenuje Hegerův kabinet ve čtvrtek. Do funkce zatím nenastoupí ministr sociálních věcí

Novou slovenskou vládu v čele s dosavadním ministrem financí Eduardem Hegerem jmenuje prezidentka Zuzana Čaputová ve čtvrtek dopoledne. Uvedl to mluvčí hlavy státu Martin Strižinec. Kabinet složily čtyři dosavadní vládní strany po dohodě na urovnání krize v koalici, jehož součástí byla demise premiéra Igora Matoviče.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novým slovenským premiérem bude exministr financí Eduard Heger | Foto: Radovan Stoklasa | Zdroj: Reuters

V nové vládě, jejímž složením Čaputová v úterý pověřila Hegera, by měla pokračovat většina ministrů Matovičova kabinetu. Jmenován zatím nebude ministr sociálních věcí, původní nominaci jedno z vládních hnutí Jsme rodina podle Strižince ještě přehodnocuje. Na zmíněnou funkci byl nejprve navržen donedávna poslanec parlamentu Jozef Hlinka, který působil ve sněmovně jako náhradník za již bývalého ministra sociálních věcí Milana Krajniaka. Krajniak podobně jako dalších pět ministrů Matovičova kabinetu podal v době vládní krize demisi a následně se ujal poslaneckého mandátu, který jako ministr nemohl podle ústavy vykonávat.

Nekonfliktní ‚sjednotitel‘. Nový slovenský premiér Heger má uklidnit krizi, Matovič mu zůstává za zády

Číst článek

Končící premiér Matovič byl do čela vlády jmenován loni v březnu po přesvědčivém vítězství svého hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) v parlamentních volbách. Po nich OLaNO obsadilo ve vládě polovinu křesel. Část koalice během nedávné téměř měsíc trvající vládní krize ale požadovala Matovičovu rezignaci. Například liberální strana Svoboda a solidarita (SaS) tvrdila, že Matovič není i kvůli konfrontačnímu stylu politiky osobnostně, komunikačně ani manažersky s to vést zemi.

Očekává se, že Matovič bude v nové vládě ministrem financí. K výměně by mělo dojít i na pozici ministra zdravotnictví. Hegerova vláda bude muset do 30 dnů od jmenování požádat sněmovnu o vyslovení důvěry. Čtyřčlenná koalice má v parlamentu pohodlnou většinu.

Nastupující premiér Heger řekl, že jeho kabinet bude pokračovat v programovém prohlášení končícího kabinetu, z textu dokumentu by ale měly být vyřazené již splněné body. Matovičova vláda už například prosazením změny ústavy položila základ reformy soudnictví.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme