Slovensko má vládu s důvěrou. Pro Pellegriniho kabinet hlasovali všichni koaliční poslanci

Slovenský parlament v pondělí večer podle očekávání vyslovil důvěru vládě premiéra Petra Pellegriniho. Kabinet po dvoudenní rozpravě o jeho programovém prohlášení při hlasování podpořilo 81 ze 144 přítomných poslanců, tedy potřebná nadpoloviční většina ze 150 členné Národní rady. Proti bylo 61 poslanců, zdrželi se dva.

Tento článek je více než rok starý.

Bratislava (Aktualizováno: 22:27 26. 3. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský premiér Peter Pellegrini a ministři jeho vlády při jmenování

Slovenský premiér Peter Pellegrini a ministři jeho vlády při jmenování | Foto: David W Cerny | Zdroj: Reuters

Pro důvěru Pellegriniho vládě podle Denníku N hlasovali všichni poslanci staronové vládní trojkoalice: Smeru-sociální demokracie, Slovenské národní strany a Mostu-Híd.

Kabinet podpořili i tři nezařazení poslanci. Důvěru žádného z opozičních poslanců si vláda nezískala. Opoziční poslanci koalici kritizovali kvůli kauzám nových ministrů, protivládním demonstracím a potřebě předčasných voleb, píše deník SME.

Premiér označil jmenování svého kabinetu za milník, který by měl opět nastolit stabilitu a obrátit pozornost ke skutečným problémům lidí. Slovensko chce dovést ke standardním pravidelným parlamentním volbám v roce 2020.

„Už zítra bude mít paní místopředsedkyně vlády jasný plán a představí jasnou vizi ohledně toho, jak bude řešit situaci na východním Slovensku a kauzu zneužívání eurofondů,“ řekl Pellegrini novinářům po hlasování o důvěře.

Prokurátor: Čas Kuciakovy vraždy známe s přesností na pět minut. Byla zřejmě na objednávku

Číst článek

Premiér se vyjádřil i k dosavadnímu vyšetřování vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. „Chci dopředu oznámit a všechny ujistit, že se nebudu nikdy snažit zjistit podrobnosti z vyšetřovacího spisu, protože mi to nepřísluší. Budu se ale chtít přesvědčit o tom, že vyšetřování běží naplno i s mezinárodní pomocí.“

Konec premiéra Fica

Pellegriniho kabinet vznikl na stejném koaličním půdorysu jako vláda dlouholetého premiéra Roberta Fica. Ten v polovině března rezignoval v zájmu vyřešení politické krize po vraždě Kuciaka.

Proti Ficově vládě či za předčasné volby opakovaně demonstrovaly v různých městech desítky tisíc lidí. V zemi pod Tatrami šlo o největší protestní shromáždění od takzvané sametové revoluce v roce 1989.

Staronové obsazení

V nové vládě  zůstala většina ministrů Ficova kabinetu. Ministrem vnitra se nově stal Tomáš Drucker, který dříve vedl zdravotnictví. Tam ho nahradila dosavadní státní tajemnice resortu Andrea Kalavská.

V kabinetu skončila ministryně spravedlnosti Lucia Žitňanská ze strany Most-Híd. Vystřídal ji Gábor Gál, který se tak stal prvním etnickým Maďarem v čele tohoto resortu. Novou ministryní kultury se stala Lubica Laššáková.

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme