Slovenská opozice chce hlasovat o nedůvěře Ficově vládě. Koaliční Most-Híd žádá konec Kaliňáka

Tři opoziční strany na Slovensku chtějí vyvolat hlasování sněmovny o vyslovení nedůvěry vládě premiéra v souvislosti s politickou krizí v zemi po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Na prosazení svého návrhu ale nemá opozice v parlamentu dostatek hlasů. Většina opozičních stran už dříve Fica vybídla, aby prosadil odvolání ministra vnitra a policejního prezidenta, což se nestalo. Podle Fica opozice pracuje na státním převratu.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský premiér Robert Fico | Foto: Reuters

„Slovensku nepomohou kosmetické změny, ale zásadní obnova důvěry v instituce, ve spravedlnost. Nepotřebujeme v čele vlády člověka, který šíří konspirace a rozděluje společnost,“ řekla poslankyně opozičního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Veronika Remišová na tiskové konferenci, které se zúčastnilo více opozičních poslanců. Podle OĽaNO v současnosti již nestačí odvolat ministra vnitra a šéfa policie.

„Nejde jí o nic menšího než o státní převrat. Opozice potvrdila, že jí nejde o žádné vyšetření vraždy. Tragickou smrt mladých lidí chápe jen jako výtah k moci,“ řekl v reakci Fico, který již loni přečkal pokus opozice o vyslovení nedůvěry ve sněmovně.

To není kauza, ale poprava dvou lidí. Pro Smer je to konec hry, říká publicista Michal Havran

Číst článek

Zatím není jasné, kdy se mimořádná schůze parlamentu o vyslovení nedůvěry kabinetu uskuteční. Předseda sněmovny ji musí svolat do sedmi dnů od podání návrhu. Opozice chce vyčkat do skončení konzultací, které ve středu zahájil prezident Andrej Kiska se zástupci parlamentních stran. Hlava státu se dříve vyslovila pro zásadní rekonstrukci vlády, nebo pro vypsání předčasných voleb.

Odvolání Roberta Kaliňáka z postu ministra vnitra požaduje také koaliční strana Most-Híd. Premiér a předseda nejsilnější vládní strany Smer-sociální demokracie Fico v reakci řekl, že nabídne taková řešení, aby Most-Híd zůstal ve vládě. Jednání špiček koalice se očekává příští týden.

Novinář Kuciak ve svém nedokončeném článku psal kromě jiného o aktivitách italských podnikatelů na východním Slovensku, kteří jsou spojováni s mafií a o vazbách podnikatele Antonina Vadaly na Ficovy blízké spolupracovníky. Tajemník bezpečnostní rady státu Viliam Jasaň a Ficova asistentka Mária Trošková po vraždě novináře rezignovali na své posty na úřadu vlády, a to do vyšetření případu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme