‚Demonstrace síly‘ neodhalila jediného ilegálního migranta. Slovenská bezpečnostní akce po dni končí

Slovensko v úterý ráno ukončilo bezpečnostní akci na hranicích s Maďarskem. Akce začala v pondělí večer, premiér Robert Fico (Smer) ji označil za „demonstraci síly“. Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštók (Hlas) o necelý den později oznámil, že během jednorázové akce bezpečnostní složky nezadržely jediného běžence.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robert Fico, Matúš Šutaj Eštok, Lucia Kurilovská a Juraj Blanár na hraničním přechodě s Maďarskem Rosuvce-Rajka

Robert Fico, Matúš Šutaj Eštok, Lucia Kurilovská a Juraj Blanár na hraničním přechodě s Maďarskem Rosuvce-Rajka | Zdroj: Profimedia

„Tato demonstrace síly, která se ukazuje na celé zelené hranici, má dát jasně najevo každému, především převaděčům a organizátorům nelegální migrace, že Slovensko je připravené a bude chránit vlastní území před nelegální migrací,“ oznámil v pondělí Fico.

Hraniční kontroly se Slovenskem se nejspíš prodlouží. Nemám z toho radost, zvykat si nechci, říká Rakušan

Číst článek

Na hraničním přechodu Čutovo-Rajka byli v pondělí za účasti vlády přítomní také psovodi, mluvilo se o tom, že ve dne policie nasadí také koně. A využít měla ostraha hranic také obrněné vozy, drony, čluny nebo vůz s termovizí, který zapůjčilo Česko. Posílit tak vláda chtěla pět stovek vojáků, které pro ostrahu hranic vyčlenila bývalá vláda.

Konkrétní detaily ale v pondělí nikdo z přítomných ministrů – kromě Fica tam byl také ministr vnitra Šutaj Eštok, jeho náměstkyně Lucia Kurilovská a ministr zahraničí Juraj Blanár (Smer) – nezveřejnil.

Fico ale zmínil, že do akce by měly být nasazovány bezpečnostní složky v závislosti na pohybu skupin běženců a další policejní a armádní síly budou v záloze s cílem zabránit větší vlně nelegální migrace.

V úterý dopoledne bezpečnostní akce skončila. Složky během toho nezadržely jediného běžence, oznámil ministr Šutaj Eštók. Podle něj šlo o jednorázovou akci, kterou Bratislava v případě potřeby zopakuje.

Namátkové kontroly se přitom na hranicích opakovaly od začátku října.

V pondělí ministr Šutaj Eštók mluvil o tom, že by se další vlna migrace mohla rozhýbat od v následujících týdnech a měsících.

Od začátku roku zaznamenalo Slovensko na 46 tisíc ilegálních migrantů, zdůraznil v pondělí premiér Fico. To je výrazně víc než v předchozích letech.

Drahé divadlo, tvrdí opozice

Slovenská opozice pondělní bezpečnostní akci za účasti tří členů vlády označila za drahé divadlo.

Bývalý externí poradce ministerstva vnitra a zástupce opozičního hnutí Progresivní Slovensko Branislav Tichý upozornil, že tranzitní migrace přes Slovensko v posledních týdnech klesá, a politiky nové slovenské vlády obvinil, že veřejnost straší.

„Navzdory tomu ministr vnitra ‚očekává velkou vlnu migrace‘, kterou nejbližší dny hrdinsky zastaví svou osobní přítomností (spolu s Ficem) na přechodu v Rajce. Je neuvěřitelné, že jim na to stále někdo skočí,“ napsal Tichý na sociální síti.

Ficova vláda se chopila moci a začaly čistky. Končí šéf policie i tým vyšetřující citlivé korupční kauzy

Číst článek

Šéf Progresivního Slovenska Michal Šimečka zpřísnění kontrol na hranicích označil za mrhání penězi.

Podle kritiků měla vládní tisková konference na hranicích a následné kontroly pouze odpoutat pozornost od čistek v policii.

Od svého jmenování ministrem stihla Šutaj Eštók za méně než týden odvolat policejního prezidenta Štefana Hamrana, jeho dva viceprezidenty a snaží se odstavit vyšetřovatele citlivých kauz.

Ladislav Novák, Kateřina Cibulka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme