V Bratislavě se dál jedná o budoucnosti vlády. Danko nevyloučil výměnu premiéra, Fico mlčí

Politická jednání o budoucnosti vlády Roberta Fica pokračují. Lídři tří vládních stran jednají na úřadu vlády o dalším vývoji a hlavně stanovisku k předčasným volbám. Ty podmiňuje strana zastupující maďarskou menšinu Most-Híd. Předseda Slovenské národní strany Andrej Danko odpoledne nevyloučil, že se diskutuje i o výměně premiéra. Tlak na předsedu vlády Fica každým dnem sílí, od vraždy novináře Jána Kuciaka už jeho vládu opustili dva ministři.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Danko a Robert Fico (archivní fotografie) | Foto: Radovan Stoklasa | Zdroj: Reuters

Předseda strany Most-Híd Béla Bugár v pondělí pozdě večer oznámil, že se chce strana vydat cestou předčasných voleb, a pokud koalice nepřistoupí na tato jednání, vládu Roberta Fica opustí.

Od rána v Bratislavě probíhají jednání. Sešlo se už nejužší vedení strany Směr-sociální demokracie, její poslanecký klub, ale i poslanecký klub koaliční Slovenské národní strany.

Matematicky to vychází na předčasné volby, říká slovenský novinář

Číst článek

Deník SME informoval o údajné schůzce dvou koaličních lídrů Andreje Danka a Bély Bugára, odpoledne se pak na úřadu vlády sešli oba s Ficem. Podle SME je možné, že v úterý žádný oficiální výstup z jednání nebude.

Danko: mluví se i o výměně premiéra

Odpoledne se na krátkém briefingu vyjádřil k situaci předseda Slovenské národní strany a předseda parlamentu Andrej Danko.

Nevyloučil mimo jiné, že v koalici se diskutuje i o výměně premiéra. „Probírali jsme všechny možné varianty,“ řekl novinářům. Žádné nové závěry podle něho z diskuzí mezi stranami zatím nevyplynuly.

„Nepopírám, že paní Žitňanská (ministryně spravedlnosti za Most-Híd, pozn. red.) naznačovala v minulosti výměnu premiéra, nevylučuji, že se mluví i o výměně premiéra, ale nedošlo k pokroku,“ dodal.

Mlčení Roberta Fica

Pozornost se tudíž se upírá k předsedovi vlády Ficovi, Bela Bugár totiž ještě v pondělí večer tvrdil, že premiér odmítl jeho požadavek předčasných voleb, sám Fico to ale dosud veřejně nepotvrdil.

Pokud by se koalice skutečně dohodla na předčasných volbách a parlament odhlasoval zkrácení volebního období, musí se volby vypsat nejdřív 101 dní od tohoto hlasování, tedy nejdřív v létě.

Strana Most-Híd řekla, že je pro nejbližší možný termín, stejně tak i opozice. Prezident Kiska, který se o předčasných volbách také zmiňoval, už dříve řekl, že by se daly spojit s podzimními komunálními volbami, bylo by to podle něj míň komplikované a také finančně méně náročné.

Slováci zadrželi Itala, o němž psal zavražděný Kuciak. Kvůli drogám na něj vydali evropský zatykač

Číst článek

Opozice zkouší Fica odvolat

V úterý v Bratislavě také jedná parlament. Opoziční strany iniciovaly návrh na odvolání Fica, pokud se k nim ale nepřidají vládní poslanci, nemají šanci uspět. Strana Most-Híd nesdělila, jak by hlasovala o Ficově vládě v případě, že by vládní koalici opustila a Slovenská národní strana nejspíš proti svému kabinetu ruku nezvedne.

Proti vládě premiéra Roberta Fica minulý týden na Slovensku protestovaly desetitisíce lidí. Požadovali také vyšetření smrti novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Protesty proti vládě se mají v pátek opakovat, Denníku N to v pondělí řekl jeden z jejich organizátorů Juraj Šeliga. Rezignace ministra vnitra Roberta Kaliňáka podle něj nestačí.

„Musí to být jen začátek, je potřeba začít s úklidem země. Signál, který vyslali lidé, kteří byli v ulicích, byl velmi silný a jasný. Chtějí slušné Slovensko. Z regionů jsme dostali desítky zpráv, e-mailů a telefonátů s otázkou, co budeme dělat dál. A dnes (v pondělí, pozn. red.) když ministr Kaliňák oznámil, že odchází, lidé nám začali okamžitě psát, co teď, protože jim to nestačí. Spolu s námi to vnímají tak, že je to jen začátek,“ řekl Šeliga Denníku N.

Pavlína Nečásková, haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme