Slovenské předvolební klání se vyostřuje. Kiska považuje vládní návrh na sociální balíček za kupčení

Za „nezákonné kupčení“ označil v nedělní předvolební televizní debatě s premiérem Peterem Pellegrinim bývalý prezident a předseda nové strany Za lidi Andrej Kiska návrh Pellegriniho vlády na „sociální balíček“. Ten počítá se zdvojnásobením dětských přídavků, zavedením 13. penze i dálnicemi zdarma.

Bratislava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský prezident Andrej Kiska ve studiu Českého rozhlasu Radiožurnál.

Exprezident Kiska jde do slovenských parlamentních voleb se stranou Za lidi | Foto: Tomáš Vodňanský | Zdroj: Český rozhlas

Kabinet premiéra Petera Pellegriniho (Směr-SD) hodlá zmíněná opatření v hodnotě stamilionů eur ročně prosadit na mimořádné schůzi sněmovny ještě do parlamentních voleb 29. února. Průzkumy přitom signalizují pokles popularity vládních stran. Podle opozice jde o kupování hlasů voličů a zátěž pro hospodaření příští vlády.

Poslední předvolební průzkum na Slovensku. Vede Smer, popularita opozičního hnutí OLaNO stoupá

Číst článek

„Za prvé je to nezákonné,“ prohlásil Kiska s tím, že taková opatření se nesmějí přijímat ve zkráceném legislativním postupu. „Za druhé je to problém a i kupčení,“ dodal. Za nejhorší považuje, že se Pellegrinoho strana Směr-sociální demokracie a jeho spojenec, Slovenská národní strana (SNS), dohodly s „fašisty“, tedy s krajně pravicovou stranou Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS), bez níž by svolání parlamentní schůze nebylo možné.

Směr se tak podle Kisky také snaží zbavit zodpovědnosti za aféry okolo souzeného podnikatele Mariana Kočnera či vraždy novináře Jána Kuciaka. „Dva měsíce před volbami by vláda měla skutečně jen svítit a topit,“ usoudil a vyčetl premiérovi, že Směr měl dvanáct let u moci na to, aby opatření zavedl.

Pellegrini dohodu s LSNS popřel, sociální balíček nevnímá jako předvolební tah, ani jako předvolební korupci. „Je mi úplně jedno, zda to přinese procenta straně Směr-SD, důležité je, zda se to podaří prosadit,“ prohlásil. K návrhu podle něj vedla „obava z nemohoucnosti nynější opozice se na čemkoliv dohodnout“, tedy i na sociálních opatřeních, pokud by se dostala k moci.

Povolební spolupráce rivalů?

Pellegrini ujistil, že ekonomika je schopná zvládnout zvýšené výdaje. Spoléhá na vyšší příjmy rozpočtu ze sociálního pojištění, plynoucí z vyšší zaměstnanosti, efektivnější výběr daní a racionalizaci výdajů z rozpočtu.

„Neděláme to proto, abychom to přenechali někomu jinému. Děláme to proto, protože počítáme, že budeme ve vládě,“ prohlásil. „Věřím, že vyhrajeme páté volby za sebou a budeme při sestavování vlády,“ dodal.

Je to dokument doby, ve které žijeme, představují tvůrci snímek Sviňa o vraždě novináře Kuciaka

Číst článek

Kiska mu vyčetl, že „Směr během svého vládnutí každého z nás zadlužil částkou 5300 eur (asi 132 000 Kč)“. Varoval, že v důsledku balíčku toto zadlužení ještě stoupne, pokud se nepřistoupí ke druhé možnosti v podobě škrtů ve školství a zdravotnictví. Anebo by se muselo přestat krást.

„Já nemám ten luxus, abych si v této debatě mohl nakecat, co se mi zachce. Protože vše sledují i v zahraničí,“ postěžoval si předseda vlády. Že by šel do vlády i s Kiskou, premiér nevyloučil. „Kromě LSNS nevylučujeme ze spolupráce nikoho, kdo bude ochoten jednat o řešeních,“ řekl. Kiska ale zopakoval, že se Směrem nikdy.

V posledních předvolebních průzkumech Směr-SD klesl pod 20 procent podpory, naopak rostla popularita protikorupčního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO). Jako třetí figuruje strana Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko se ziskem kolem 10 procent.

Koalice neparlamentních stran Progresivní Slovensko/Spolu by podle poslední sondáže agentury AKO získala 9,4 procenta hlasů, na pátém místě s podporou 8,9 procenta byla Kiskova strana Za lidi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme