Jeden z favoritů na prezidenta odstoupil ze slovenských voleb. Vědec Mistrík se vzdal kandidatury

Jeden z favoritů nadcházejících přímých prezidentských voleb na Slovensku, vědec Robert Mistrík, se vzdal kandidatury. Zároveň podpořil jinou kandidátku Zuzanu Čaputovou, jejíž popularita podle posledních průzkumů veřejného mínění roste.

Video Bratislava (Aktualizováno: 15:27 26. 2. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Jednoznačně vyjadřuji podporu Zuzaně Čaputové. Podle průzkumů, které budou zveřejněny v nejbližších dnech, nastal čas udělat tento důležitý krok,“ oznámil v úterý Mistrík po boku Čaputové na tiskové konferenci, na které ohlásil odstoupení z voleb.

Dodal, že výsledky průzkumů potvrdily její náskok v boji o prezidentské křeslo. Za slovenským vědcem stála nejsilnější opoziční strana Svoboda a solidarita. A Mistrík i Čaputová se již také dříve vymezili vůči nejsilnější vládní straně Smer-sociální demokracie, která před volbou hlavy státu podporuje Maroše Šefčoviče. 

„Musím říct, že pro mě se tím nic nezměnilo. Od začátku jsme vlastně měli kampaň nastavenou tak, že se chceme potkat s co nejvíce lidmi a oslovit co nejvíce voličů. Pokračujeme v kampani,“ prohlásil v úterý Šefčovič.

Populární Čaputová

Podle většiny dřívějších průzkumů skončil Mistrík v žebříčku popularity kandidátů na druhém místě před třetí Čaputovou, která ale Mistríkův náskok postupně dotahovala.

Nový úterní průzkum pro veřejnoprávní Rozhlas a televizi Slovenska ale dal největší šance v prezidentské volbě právě Čaputové, která by podle něj nyní získala 23,5 procenta hlasů. Za ní by skončil Šefčovič s 20,5 procenty a na třetím místě by byl právě odstoupivší Mistrík s 15 procenty. Průzkum připravila firma Median na vzorku 1002 respondentů od 11. do 23. února.

Mistrík není prvním z původně 15 kandidátů na funkci hlavy státu, který odstoupil z voleb. Minulý týden tak učinil šéf neparlamentní Strany maďarské komunity József Menyhárt, který měl ale jen nízkou podporu voličů.

Průzkum: většina Slováků si přeje, aby prezident Kiska po uplynutí mandátu odešel z politiky

Číst článek

Menyhárt současně podpořil v prezidentské kandidatuře Mistríka. Současný prezident Andrej Kiska se o znovuzvolení neuchází.

První kolo voleb hlavy státu na Slovensku se uskuteční 16. března. O dva týdny později je naplánováno rozhodující druhé kolo voleb, do kterého by se po odstoupení Mistríka mohli dostat Šefčovič a Čaputová.

Slovensko od vzniku státu v roce 1993 nemělo v čele státu ženu.

V roce 2009 v rozhodujícím druhém kole prezidentských neuspěla socioložka a pozdější premiérka Iveta Radičová proti úřadující hlavě státu Ivanu Gašparovičovi, který obhájil mandát na další pětileté období. Gašparoviče tehdy podporoval i Smer-SD.

Kandidáti na prezidenta Slovenska Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič | Foto: Ivodo,CC BY-SA 4.0/ Kuhlmann, MSC, CC BY 3.0 DE | Zdroj: Wikimedia Commons

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme