Ficův Smer překročil v průzkumu hranici 20 procent. Výrazně stoupla podpora hnutí Progresivní Slovensko

Podpora nejpopulárnější slovenské strany Smer-sociální demokracie (Smer-SD) expremiéra Roberta Fica před zářijovými předčasnými parlamentními volbami překročila podle nejnovějšího modelu agentury Median SK 20 procent. Na Smer-SD se dotahuje neparlamentní hnutí Progresivní Slovensko (PS), jehož popularita výrazně stoupla.

PRŮZKUM Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klesly naopak preference strany Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD) někdejšího předsedy vlády Petera Pellegriniho, jež před třemi lety odešel ze Smeru-SD a jehož nová strana se dříve v zemi těšila největší oblibě. Ukazují to výsledky průzkumu z uplynulých dnů společnosti Median SK. Tento model agentura realizovala pro stranu Demokraté.

Podpora Smeru-SD, který například kritizuje dodávky zbraní bránící se Ukrajině, stoupla na 20,1 procenta z předchozích 18 procent.

Slovenský Smer-SD expremiéra Fica zvyšuje náskok před konkurenty, ukázal volební model

Číst článek

Na druhém místě s 19,1 procenta skončilo PS, jehož někdejší místopředsedkyní byla v minulosti nynější slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. V předchozím volebním modelu Medianu SK z letošního května a června PS dosáhlo na 11,6 procenta.

Naopak podpora Hlasu-SD nyní klesla na 11,1 procenta z předchozích 14,1 procenta. Ztráty Hlasu-SD ukázaly už dřívější jiné sondáže.

Dvouciferného výsledku, rovných 10 procent, by nyní dosáhlo hnutí Republika, které podobně jako Smer-SD odmítá dodávky zbraní na Ukrajinu a které kritizuje protiruské sankce. Do Republiky dříve přestoupili někteří bývalí představitelé a poslanci krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko.

Do sněmovny by se ještě dostaly neparlamentní Křesťanskodemokratické hnutí (KDH), dále hnutí Jsme rodina šéfa parlamentu Borise Kollára a liberální strana Svoboda a solidarita (SaS).

Expremiér pod hranicí

Naopak před branami parlamentu by se ziskem 5,5 procenta zůstala tříčlenná koalice v čele s nyní nejsilnějším parlamentním hnutím Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) expremiéra Igora Matoviče. Tato koalice musí ve volbách získat alespoň sedm procent hlasů, aby získala křesla ve sněmovně. Pro samostatně kandidující strany platí pětiprocentní volební práh.

Podle Medianu SK by mimo sněmovnu zůstala například i neparlamentní nacionalistická Slovenská národní strana (SNS) s podporou 4,1 procenta. Této straně nedávný průzkum agentury AKO naopak naměřil preference těsně nad pěti procenty. Také SNS vystupuje proti dodávkám zbraní na Ukrajinu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme