‚Čest práci, soudružky a soudruzi.‘ Ficův Smer dál vede v průzkumech, s kampaní objíždí celé Slovensko

Devatenáct dní před parlamentními volbami na Slovensku vede v průzkumech strana Smer předsedy Roberta Fica. Trojnásobný premiér tak má zatím nejblíž k sestavování nové vlády. Pokud Smer uspěje, čeká Slovensko zásadní obrat. Například konec podpory napadené Ukrajině. Strana totiž slibuje boj se západním liberalismem, posílení suverenity státu či zlepšení podmínek pro pracující a seniory. Momentálně objíždí zemi s kampaní nazvanou Směrem k lidem.

Od stálého zpravodaje Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předvolební billboard Smeru

Předvolební billboard Smeru | Zdroj: TASR / Profimedia

Padesátiletá Mira si od vlády Smeru slibuje sociální jistoty pro běžné lidi. „V první řadě (řeším) ekonomickou situaci – zaměstnanost, zdravotnictví, školství. Mám tři děti, které chodí do školy, a je to velmi, velmi těžké.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž z předvolební kampaně Smeru

Stojíme před kinem v Martině, kde za moment začne program. Miru doplňuje Štěfan. „Na obyčejné lidi se kašle. Mně nikdo nic nedá, ale na Ukrajinu jde kupa peněz. A proč? Já tam tu válku nezpůsobil,“ diví se.

Smer cílí zejména na starší ročníky. Drtivé většině účastníků je 55 let a víc.

Mezi prvními mluví číslo tři na kandidátce Ľuboš Blaha. Svůj projev zahájil svými slovy „klasickým tradičním levicovým pozdravem“: Čest práci, soudružky a soudruzi.

Vzpomínky na komunismus

Prchalovi se na Slovensku nedaří. Nabízí virtuální témata, která voliče moc nezajímají, říká marketér

Číst článek

Loni pod pseudonymem vydal knihu o Leninovi, ve které o Slovensku píše jako o nedemokratickém státě a o sobě jako o pronásledovaném disidentovi. Při projevu nad hlavou bojovně zatíná pěst. „Latinskoamerický revolucionář Che Guevara kdysi řekl: ‚Patria o muerte‘ – vlast, anebo smrt.“

Blaha zdůrazňuje, že Smer je národní sociální demokracie, tedy levice tradičního typu. Nikoli moderní duhová bruselská sociální demokracie. Už před ním vystoupil i Artur Bekmatov, bývalý člen ústředního výboru Komunistické strany Slovenska.

„Já jsem komunista nebyl, ale musím říct, že jsem se za komunismu měl velmi dobře. Byl jsem pracující člověk a všude jsem byl vítaný, nikdy jsem neměl žádný problém,“ říká sedmdesátník Jozef.

Nárůst nelegální migrace na Slovensku se stává tématem voleb. Premiér varuje před štvavou kampaní

Číst článek

Každý, s kým jsem mluvil, na vládu komunistů vzpomíná v dobrém. Včetně podnikatelky Evy: „Říkám zlatí komunisti oproti tomu, co je teď.“

Lidé nostalgicky mluví o budování, o někdejších sociálních jistotách, zaměstnanosti a hrdosti pracující třídy. To jim teď slibuje vrátit strana Smer. Pochopení mají pro někdejší přítomnost sovětských vojsk i zavřené hranice.

„Teď jsem pochopila, proč byly hranice zavřené – aby nás chránili před tím hnusným Západem, kapitalismem a zvrácenostmi, co na Západě jsou,“ věří paní Jana.

„A drogami,“ doplňuje ji Eva.

„Přesně,“ souhlasí Jana.

‚Co bude s dětmi?‘

Předseda Robert Fico lidem slibuje prosperitu a hrdý zodpovědně spravovaný stát vzdorující cizím vlivům. „Na úvod musíme říct, že země po třech letech není v dobrém stavu,“ řeční.

Hlavní souboj slovenských voleb: zradikalizovaný matador Fico stojí proti nezkušeným progresivcům

Číst článek

„Proto je atmosféra tak dusná, protože vláda se nevěnovala lidem. Věnovala se Ukrajině, zájmům Spojených států, zájmům Bruselu, jen se nevěnovala slovenským národním zájmům.“

Voliči Smeru během tří let vlády čtyřkoalice ztratili důvěru ve stát a jeho instituce. Eva to označuje za „úplný politický amatérismus a katastrofu“.

„Všechno hrozné, chaos. Co se tu děje okolo demokracie… demokracie vypadá úplně jinak,“ kroutí hlavou Jana.

Důkazem o ztrátě důvěry jsou i exministr vnitra Robert Kaliňák a bývalý šéf policie Tibor Gašpar. Oba čelí vyšetřování za údajné zločiny spáchané za vlády Smeru, přesto patří k hlavním hvězdám. Jsou vnímaní jako mučedníci pronásledovaní vládními stranami, prokuraturou i policií.

„Absolutně nemám důvěru v policii. Při této vládě vůbec ne, ani náhodou. Zavírají nevinné lidi, nemají na ně důkazy, a pak je musí i tak pustit, protože na ně nic nemají,“ věří Eva.

Návrat Smeru k moci v části slovenské společnosti vyvolává velké obavy o budoucnost demokracie a právního státu. Příznivci Smeru se přesto bojí vítězství Progresivního Slovenska, které Smeru v průzkumech šlape na paty.

„Nesmí vyhrát, to bude katastrofa. Co bude s našimi dětmi?“

„Všude věší ty jejich trapné vlajky, duhové a ukrajinské. To je úplně nemocné, úplně na hlavu,“ uzavírají Jana a Eva.

Ladislav Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme