Kiska žádá po vládě vysvětlení, proč léta ignorovala varování o mafii na východě Slovenska

Slovenská vláda podle Andreje Kisky dlouhodobě ignorovala zprávy o působení mafie na východě země, které jí dodávaly tajné služby. Slovenský prezident apeloval na kabinet premiéra Roberta Fica, aby na některé otázky odpověděl co nejdříve. Po zprávě o vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky se podle Kisky nedozvěděla veřejnost skoro nic.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Kiska před novináři v prezidentském paláci | Zdroj: Kancelária prezidenta SR

„Lidé mají už dnes právo slyšet vysvětlení, proč členové vlády léta ignorovali varování z naší vlastní tajné služby. Ředitel Slovenské informační služby mě informoval, že na působení mafiánské skupiny na východním Slovensku zodpovědné členy vlády dlouhodobě upozorňoval,“ řekl na tiskové konferenci Kiska.

Slovenská opozice chce hlasovat o nedůvěře Ficově vládě. Koaliční Most-Híd žádá konec Kaliňáka

Číst článek

„Lidé mají již dnes nárok na otevřenou a poctivou odpověď na podezření o propojení vládní moci a organizovaného zločinu. Lidé již dnes mají právo na vysvětlení, jak je možné, že naše instituce ignorovaly varování italských úřadů o působení osob propojených s mafií na východním Slovensku,“ uvedl Kiska.

Kuciak psal o podnikatelských vazbách italského podnikatele Antonina Vadaly na tajemníka bezpečnostní rady státu Viliama Jasaňa a na Ficovu asistentku Márii Troškovou. Oba na svém posty po vraždě novináře rezignovali do vyšetření případu.

Portál Aktuality.sk, pro který Kuciak pracoval, dříve v tomto týdnu uvedl, že Slovensko už v roce 2013 dostalo od italských úřadů informace o kontaktech mafie s Vadalou. Podnikatel Vadala spojení s mafií popřel a také odmítl spekulace, že díky politickým kontaktům získal značnou sumu peněz ve formě dotací a z evropských fondů.

Podle prezidenta Kisky by se mělo také rychle vysvětlit podezření na propojení vlády a organizovaného zločinu. Slovenský prezident zahájil schůzky s opozičními stranami, první dvě mu sdělily, že jedinou cestou z krize jsou pro ně předčasné volby.

Opozice chce jednotně vyvolat hlasování po nedůvěře Ficovy vlády. Premiér to považuje podrývání demokracie. O budoucnosti vlády chce Fico jednat s koaličními partnery na začátku příštího týdne,

Pavlína Nečásková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme