Vražda slovenského novináře: Zabíjela jedna zbraň, stále ji hledáme, řekl policejní prezident

Slovenský novinář Ján Kuciak a jeho snoubenka byli zavražděni jednou zbraní. Policie ji stále hledá. Na středeční tiskové konferenci to řekl slovenský policejní prezident Tibor Gašpar.

Bratislava (Aktualizováno: 20:42 28. 2. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský policejní prezident Tibor Gašpar | Zdroj: čt24

„Můžeme konstatovat, že zabíjela jedna zbraň. Policie může pracovat s verzí, že nábojnice nalezené u obou obětí vyšly z jedné zbraně,“ uvedl Gašpar.

Nechtěl ale uvést žádné bližší informace, například o jaký typ zbraně šlo. „Nábojnice, které byly podrobené expertize, mají stejné znaky. Zbraň jako takovou nemáme. Víme ale, o jaký typ by mohlo jít a nějaké bližší údaje, ale to nemohu v tuto chvíli specifikovat,“ dodal.

Policisté také stále ještě upřesňují čas, kdy došlo k vraždě. „Odhady lékařů, kteří jako první ohledali oběti, byl, že k vraždě mohlo dojít někdy během pátku,“ prohlásil Gašpar s tím, že stále existuje rozmezí několika hodin.

Zbraň na expertize

Prověřování informací spojených s vraždou sedmadvacetiletého slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky dovedlo policisty k jinému případu.

Ficovi spolupracovníci Trošková a Jasaň dočasně rezignovali. Psal o nich zavražděný novinář Kuciak

Číst článek

„V pátek se dohadovaly dvě osoby, které byly dlouhodobě podezřelé z páchání drogové trestné činnosti, že si mají vzít zbraně a jít do obce Velká Mača,“ přiblížil policejní prezident. Právě v této obci byla dvojice zavražděna.

Policie se proto podle něj v úterý na tuto horkou stopu zaměřila, aby mohla potvrdit, nebo vyvrátit souvislost těchto informací s dvojnásobnou vraždou.

„Byly vykonány tři domovní prohlídky, dvě prohlídky jiných prostor a bylo vyslechnuto vícero osob. Výsledkem těchto akcí bylo zajištění 160 gramů pervitinu, nábojů, krátké střelné zbraně, která je nyní na expertize, a množství chladných zbraní,“ upřesnil Gašpar s tím, že spojitost obou případů zatím není potvrzena.

Nejpravděpodobnější verzí je podle něj stále to, že motiv vraždy mohl souviset s prací investigativního novináře. „Policie koná, skutečně vyvíjí maximální možné úsilí. Věnují se tomu lidé tak, že někteří spali za tento týden dohromady pět hodin.“

„Jediným a zásadním cílem policie v těchto chvílích je objasnit tento trestný čin, protože to lomcuje celou společností,“ řekl také Gašpar.

Pieta za Kuciaka a jeho snoubenku

Bratislavou ve středu prošel smuteční pochod k uctění zavražděné dvojice. Zúčastnilo se ho několik stovek lidí.

Akce začala na náměstí Slovenského národního povstání, které bylo v roce 1989 místem protikomunistických protestů, a dav se pak vydal na tichý pochod k úřadu vlády. Tam také lidé položili množství svíček.

Organizátor akce, kterým je opoziční hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti, je má ale prý rychle odstranit.

„Úřad na ochranu ústavních činitelů nás vyzval, abychom okamžitě odstranili svíčky před úřadem vlády. Prý ohrožují bezpečnost,“ tvrdí podle slovenského Denníku N hnutí.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme