'Neviděl jsem, neznám.' Slovenští politici si po Kuciakově vraždě myjí ruce nad Italem Vadalou

Od Antonina Vadaly, jehož Italové soudili kvůli vazbám na mocnou mafii, se distancoval třeba předseda parlamentu Andrej Danko (SNS). Do vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka oplýval Vadalův facebook přátelstvím s mnoha politiky, kteří se teď od kontroverzního podnikatele svižně odtahují, informují ve středu Kuciakovy domovské Aktuality.sk.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uctění památky. Slovenský novinář zapaluje svíčku u černobílého portrétu svého zavražděného kolegy Ján Kuciaka (Trenčín, 26. února 2018). | Foto: Radovan Stoklasa | Zdroj: Reuters

"Nikdy jsem ho neviděl, neznám ho, ani jsme spolu nikdy nekomunikovali," odmítl pro Aktuality.sk kontakty s Antoninem Vadalou předseda slovenského parlamentu Andrej Danko (SNS). 

Ital Antonino Vadala se na Slovensku etabloval jako úspěšný podnikatel. Podle zjištění slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka však v rodné Itálii v roce 2003 skončil před soudem kvůli napojení na struktury zločinecké organizace 'Ndrangheta - konkrétně na jeden z jejích nejmocnějších klanů Libri.  

Poslední text zavražděného novináře Kuciaka: Italská mafie na Slovensku. Její chapadla sahají i do politiky

Číst článek

Reportáž, kterou minulý týden zavražděný Kuciak už nemohl dokončit, také tvrdí, že Antonino Vadala byl jednou z prodloužených rukou 'Ndranghety na Slovensku a že úzce spolupracoval s hlavou slovenské bezpečnostní rady Viliamem Jasaněm a poradkyní premiéra Roberta Fica Máriou Troškovou, jejichž prostřednictvím dosáhl až do Ficovy vládní strany Smer. 

'Tisíce lidí, většinu neznám'

Ještě donedávna měl Antonino Vadala mezi přáteli na svém facebookovém profilu řadu dalších politiků, a to nejen ze Smeru, upozorňují Aktuality.sk. Namátkou primátora Žiliny Igora Choma, Jána Podmanického či Ľubomíra Petráka ze Smeru, Gábora Gála z Mostu-Híd nebo exposlankyni Renátu Zmajkovičovou. (Více zde.) Po Kuciakově vraždě dávají mnozí z nich od Itala ruce pryč a přátelství ruší.

Například místopředseda Smeru Miroslav Číž, který zdůrazňuje, že ani neví, koho všeho má na facebooku mezi přáteli. "Politici mají běžně někdy až tisíce lidí na sociální síti, neznám 95 procent lidí, které tam mám," uvedl pro Aktuality.sk Číž. 

Facebookový profil Antonina Vadaly:

Ve stejném duchu se ohradil také předseda parlamentu Danko. "Nevím, koho všeho mám mezi přáteli, o facebookové stránky se mi starají dva administrátoři a nerozlišujeme mezi osobním profilem a fanouškovskou stránkou," řekl Danko. Upozornil, že se Vadalou nikdy osobně nesetkal a spojování s italskou mafií ho uráží. 

Kdo tu jezdí ve ferrari?

Podobně mluví i další. "O přátelství mě pořádal v prosinci 2015, můžu to dokázat printscreeny, ale nikdy jsme spolu nekomunikovali," sdělil exposlanec Smeru Otto Brixi. "Byl jsem tehdy aktivní v politice a žádosti o přátelství jsem přijímal od všech lidí," vysvětlil.

Zároveň se vyjádřil k dalšímu Italovi z východního Slovenska Diegu Rodovi, který má podle Aktualit.sk rovněž vazby na kalábrijskou mafii. "Samozřejmě, slyšel jsem o něm od známých z Trebišova a Michalovců, na východě není moc takových výstředních podnikatelů, co jezdí ve ferrari," řekl Brixi.

Primátor Žiliny Choma podle Aktualit.sk uvedl, že "A. Vadal byl jedním z 3500 'přátelů' na sociální síti, o kterých ani netuším, kdo jsou."

Vadalu prý nezná ani další člen vládního Smeru (a rovněž bývalý facebookový kontakt) Ján Podmanický, starosta Starej Bystrice. "Když média přinesla informaci, že je to člověk podezřelý z nelegální činnosti a že někteří poslanci ho mají na facebooku, zkontroloval jsem si svůj profil a rozhodl jsem si ho odstranit ze seznamu přátel," vysvětlil Podmanický.

mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme