Slovensko využilo českou nabídku pomoci armádních lékařů

29 českých vojenských lékařů už dorazilo na Slovensko. Posílí provoz nemocnic v Bratislavě, Nitře, Ružomberoku a Žilině. Vláda je na Slovensko vyslala i přes to, že se tamní odboráři v noci na dnešek dohodli s kabinetem Ivety Radičové a stávku ukončili.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velitel Nemocniční základny Armády ČR Jan Österreicher (vpravo) a ředitel slovenského Úřadu vojenského zdravotnictví Vladimír Lengvarský se vítají po příjezdu

Velitel Nemocniční základny Armády ČR Jan Österreicher (vpravo) a ředitel slovenského Úřadu vojenského zdravotnictví Vladimír Lengvarský se vítají po příjezdu | Zdroj: ČTK

Slovensko stále potřebuje české doktory. Ačkoli se slovenská vláda dohodla s lékařskými odbory na ukončení protestu lékařů, jejich návrat do nemocnic půjde pomalu.

A nemocnice obnoví běžný provoz až v nejbližších dnech. Lékaři, kterým uplynula výpovědní lhůta, totiž nejprve musejí podepsat nové pracovní smlouvy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejnovější vývoj ve slovenském zdravotnictví shrnula reportérka Jitka Hanžlová

Jenže 1200 lékařů začne uzavírat nové smlouvy až v pondělí, nebo úterý. Navíc odboráři jim radí, aby si nové smlouvy nejprve nechali zkontrolovat zástupcem lékařských odborů. A to návrat slovenských zdravotníků do práce zřejmě zpomalí.

I proto slovenská vláda vítá pomoc českých vojenských lékařů. Z Hradce Králové a z pražských Střešovic jich odjelo 29. Potvrdil mluvčí českého ministerstva obrany Jan Pejšek:

ČTĚTE TAKĚ: Čeští vojenští lékaři jsou na cestě na Slovensko

„V tuto chvíli mají naši lékaři schválený mandát do konce tohoto měsíce, přičemž je docela dobře možné, že se vrátí dříve. Vše záleží na tom, jaké potřeby bude míst slovenská strana.“

Různé vnímání účinkování doktorů z Česka

Povolání českých lékařů kritizují slovenské odbory a prohlašují, že slovenská vláda je ochotna použít peníze daňových poplatníků spíše k zaplacení zahraničních lékařů než na spravedlivé odměňování těch slovenských.

Jenže právě ti slovenští lékaři, kteří celou dobu pracují, jsou už unavení a přejí si, aby jim někdo pomohl. Jako například primář chirurgie v Liptovském Mikuláši Ján Drobčo:

Od ÚVN v pražských Střešovicích vyrazila 3. prosince dopoledne část českých lékařů na Slovensko | Foto: ČTK

„Já jsem ráno už vyzýval: prosím dohodněte se, zrušme to, to přeci nejde, takto. Jen na chirurgii nyní chybí 7 lékařů, spád je 74 000.“

Dohodu o působení českých vojenských lékařů na Slovensku dnes podepsali slovenská premiérka Iveta Radičová a český ministr zdravotnictví Leoš Heger. Ten zdůraznil, že jde o humanitární pomoc, protože slovenské zdravotnictví je na pokraji sil.

Výpovědi původně podalo více než 2400 z celkového počtu asi 7000 nemocničních doktorů, nakonec si to rozmyslela asi polovina z nich. Odbory odhadly, že nemocnice přejdou do běžného režimu postupně od začátku příštího týdne.

Milan Kopp, Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme