Odstřelit, nebo nechat žít? Na Slovensku se po zabití muže medvědem rozhořel spor, co se šelmami v lesích

Slovenská obec Liptovská Lužná má ve znaku medvěda, podobně jako řada dalších. Přesto ale bude zřejmě navždy spojována s touto šelmou víc než kterákoli jiná vesnice. Stala se místem, kde poprvé za posledních sto let na Slovensku medvěd zabil člověka. Nešťastná událost opět oživila spory mezi lesníky a ochránci přírody o to, jak k medvědům přistupovat.

Liptovská Lužná Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Medvěd hnědý (ilustrační foto)

Někteří tvrdí, že medvědice vedla mláďata a cítila ohrožení, jiní zase, že pro hlasitý horský potok medvěd 57letého muže neslyšel, lekl se ho, a proto zaútočil | Zdroj: Profimedia

Albín Husarčík je starostou Liptovské Lužné. Medvěda nikdy nepotkal a stejně jako většina obyvatel se toho prý ani neobával. Teď se někteří z nich vydávají do lesa pouze v určité hodiny, kdy medvědi spí, a jiní se prý lesům budou možná vyhýbat úplně. Přesto v obci nepanuje shoda v tom, zda medvědy odstřelovat, nebo ne.

V Nízkých Tatrách našli v lese mrtvého muže. Pitva potvrdila podezření, že ho zabil medvěd

Číst článek

Lesníci v tom mají ale jasno – medvědi jsou podle nich na Slovensku přemnožení. V celé zemi jich žije zhruba 2760. To je podle Lesů slovenské republiky za posledních 20 let trojnásobný nárůst, a proto dlouhodobě vyzývají ke snížení jejich počtu.

Vedoucí lesní správy v Nízkých Tatrách Ján Vrbenský říká, že odstřel by se měl týkat ročního přírůstku, což je zhruba 200 medvědů. Poslední taková větší regulace medvědů se uskutečnila na přelomu tisíciletí.

Naučit se žít spolu

Šéf zásahového týmu proti medvědům Jaroslav Slašťan ale tvrdí, že snížení počtu medvědů se na počtu střetů se zvířetem nijak neprojeví. A je podle něj na lidech, aby se naučili žít v prostředí, kde se pohybují takové šelmy.

Na běžce na okraji Plzně opět útočí káně lesní. Pravděpodobně jde o důsledek výchovy člověkem

Číst článek

Obě strany prohlašují, že nechtějí své spory stavět na tragické události V Liptovské Lužné. Co se tam stalo, asi nikdy nikdo nezjistí. Někteří tvrdí, že medvědice vedla mláďata a cítila ohrožení, jiní zase, že pro hlasitý horský potok medvěd 57letého muže neslyšel, lekl se ho, a proto zaútočil.

Ještě dominantnější než spor lesníků a ochranářů jsou ale stále častější rady pro turisty a návštěvníky slovenských lesů. A ty říkají hlavně to, aby byli lidé v horách opatrní, pohybovali se raději ve skupině než sami a byli spíše hlučnější než tiší, aby je šelma mohla včas zaregistrovat a vzdálit se.

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme