Slovensko začalo církevní restituce řešit už před téměř 20 lety

Slovensko přijalo první zákon o církevních restitucích už krátce po rozpadu federace. Formálně se restituční proces uzavřel v roce 2006, do kdy mohly církve žádat o vrácení majetku. Spory o budovy a zemědělskou půdu se ale u slovenských soudů táhnou dodnes.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kostel sv. Havla na návsi

Kostel sv. Havla na návsi | Foto: Pavel Pavlas

Katolická církev, která je nejsilnější církví na Slovensku, nechce zveřejnit kompletní soupis svého majetku. Tvrdí, že evidenci vedou jednotlivá biskupství, fary a kláštery.

Mluvčí slovenských biskupů ale odhadl, že v restitucích dostala církev zpátky asi 60 procent původního majetku.

Přehrát

00:00 / 00:00

O církevních restitucích na Slovensku mluvil v Ranním Radiožurnálu tamní zpravodaj ČRo Vojtěch Berger

Po přijetí restitučního zákona v roce 2005 označili slovenští poslanci církevní restituce za ukončené, katolická církev se ale v desítkách dalších sporů soudí o vrácení půdy, lesů nebo budov.

S otázkou restitucí je úzce spojená i možná změna modelu financování církví státem. To ale komplikuje mezistátní smlouva, kterou Slovensko uzavřelo s Vatikánem a která je podle řady odborníků nevýhodná pro Slovensko a naopak vstřícná ke Svatému stolci.

Slovensko stanovilo jako hraniční pro nárok církví na vrácení majetku rok 1945. Pro církve a naboženské společnosti to byl rok 1945, datum konce války 8. května 1945. A pro židovské obce to byl rok 1938, 2. listopadu 1938, včetně období válečného Slovenského štátu. Pokud církve přišly o majetek mezi lety 1938 resp. 1945 a rokem 1990, mohly požádat o jeho vrácení.

Nejvíc majetku si nárokuje logicky katolická církev, která má na Slovensku nejsilnější pozici, její zástupci odhadují, že katolická církev dostala zpátky asi 60 procent majetku.

Problém je v tom, že církev nemá k dispozici kompletní soupis majetku, argumentuje tím, že majetek vlastní farnosti, kláštery a další subjekty, takže je problém všechno evidovat, a říct přesná čísla.

Slovenský parlament po přijetí druhého restitučního zákona prohlásil restituce na Slovensku de facto za ukončené.

Vojtěch Berger, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme