Slovensko začíná předsedat Radě bezpečnosti OSN

Slovensko dnes přebírá předsednictví Rady bezpečnosti OSN a na jeden měsíc se stane mluvčím tohoto jediného exekutivního orgánu světové organizace. Prioritou slovenského předsednictví je reforma bezpečnostního sektoru a problematika nešíření zbraní hromadného ničení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský ministr zahraničí Ján Kubiš | Foto: Ľubomír Smatana

Další nová témata Slovensko otevírat nechce už jenom kvůli tomu, že únorový program Radu bezpečnosti dostatečně vytíží. V polovině měsíce totiž vyprší šedesátidenní lhůta, kterou Rada bezpečnosti dala Iránu, aby ukončil svůj program obohacování uranu.

To bude zřejmě během slovenského předsednictví klíčová událost. Otázka statutu Kosova se vzhledem k současnému horečnému vyjednávání nedostane na stůl zřejmě z časových důvodů a to přesto, že právě Kosovo je priorita Slovenska v Radě bezpečnosti.

Další dlouhodobou agendou slovenského ministerstva zahraničí je reforma bezpečnostního systému. Slovenští diplomaté věří, že práce přinese ovoce ještě tento rok a generální tajemník OSN předloží příslušnou zprávu ke schválení během šesti měsíců.

Slovensko je nestálým členem Rady bezpečnosti od roku 2005. Jeho mandát vyprší v říjnu tohoto roku.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme