Slovensko pozastavuje vakcinaci látkou od firmy AstraZeneca. Reaguje na úmrtí očkované pacientky

Slovenské ministerstvo zdravotnictví pozastavuje očkování proti covidu-19 vakcínou od firmy AstraZeneca. Reaguje tak na informace tamního lékového ústavu, který upozornil na úmrtí sedmačtyřicetileté ženy po vakcinaci touto látkou. Informuje o tom Denník N s odkazem na tamní resort zdravotnictví.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenské ministerstvo zdravotnictví pozastavilo vakcinaci látkou od firmy AstraZeneca | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

Vakcínou od AstraZenecy budou navzdory pozastavení na Slovensku i nadále očkováni lidé, kteří již dostali první dávku této očkovací látky.

Slovensko potvrdilo, že zaplatí 20 milionů dolarů za Sputnik V i v případě, že vakcínu nepřevezme

Číst článek

„Ministerstvo zdravotnictví zvažuje několik alternativ, jak budeme na Slovensku v této záležitosti postupovat. Kompletujeme všechna odborná stanoviska a v návaznosti na to budeme informovat v průběhu tohoto týdne,“ uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Zuzana Eliášová.

Pitva zmíněné ženy podle dřívějšího vyjádření lékového ústavu ukázala, že příčina jejího úmrtí souvisela s krevní sraženinou v mozku, což je jeden z možných, avšak velmi řídkých nežádoucích účinků vakcíny od AstraZenecy. Genetickým vyšetřením byly u pacientky současně zjištěny poruchy srážlivosti krve. Ústav tedy za pravděpodobnou označil souvislost mezi očkováním ženy vakcínou od firmy AstraZeneca a následnou krevní sraženinou.

Vakcínou od AstraZenecy Slovensko naposledy očkovalo obyvatele ve věku 18 až 44 let, předtím ji dostávali až lidé do věku od 59 let. Následná změna této věkové hranice souvisela také s tím, že Slovensko očekává v příštích týdnech výrazně vyšší dodávky vakcíny od firem Pfizer/BioNTech než od AstraZenecy. Podle dřívějšího průzkumu veřejného mínění nejvíce Slováků důvěřuje právě vakcíně od Pfizer/BioNTech, vakcína od firmy AstraZeneca patří v zemi k nejméně populárním.

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) nasazení vakcíny od společnosti AstraZeneca schválila koncem ledna. V první polovině března některé evropské státy pozastavily očkování touto látkou, většina z nich ho ale obnovila poté, co EMA v březnu uvedla, že vakcína od AstraZenecy je bezpečná a její používání nezvyšuje riziko vzniku krevních sraženin. Později EMA oznámila, že krevní sraženiny mohou být velmi vzácným vedlejším účinkem této látky, ale zdůraznila také, že pozitiva očkování touto látkou dál výrazně převyšují možná rizika. Některé země také omezily užití vakcíny na starší ročníky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme