Slovensko zavádí monitoring hranic kvůli prasečímu moru, odstřely ale zatím neplánuje

Slovensko na rozdíl od Česka zatím nezavede odstřely divočáků kvůli africkému moru prasat. Choroba se rozšířila ve Zlínském kraji. Kolem něj česká veterinární správa nařídila plošný lov. V nárazníkovém pásmu mezi dálnicemi D1 a D2 a na hranicích s Polskem a Slovenskem pak myslivci dostanou tisíc korun za každý ulovený kus jako kompenzaci nákladů.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prase divoké

Prase divoké | Foto: stock exchange

Slovensko zatím ponechává v platnosti opatření, které zavedlo, když se v Česku objevily první případy prasečího moru.

Opatření před prasečím morem: stát nařídil plošný lov divočáků, v 'nárazníkové oblasti' i s nočním viděním

Číst článek

„V celé délce hranic na území Slovenska zhruba do 30 kilometrů provádíme intenzivní monitoring jak uhynulých divočáků, tak domácích prasat,“ řekl Radiožurnálu Jozef Bíreš, ředitel slovenské Státní veterinární a potravinářské správy.

Na hranicích s Českou republikou také platí zákaz krmení divočáků. Odstřely zatím Slovensko neplánuje.

Myslivci budou moct v Česku střílet prasata i na pozemcích, kde se sklízí zemědělské plodiny a v odchytových zařízeních. Z každého prasete budou muset odevzdávat vzorky na vyšetření na africký mor prasat. Toto opatření vychází ze zkušeností například z Polska, kde se šíření viru povedlo v nárazníkové zóně zastavit. 

David Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme