Slovensko zavádí poplatky ve zdravotnictví

Slováci zahájili nejenom daňovou reformu, ale i reformu zdravotnictví. Ode dneška začíná platit novela zákona o zdravotní péči, která zavádí poplatky za některé poskytované služby. Slovenské ministerstvo tak chce zabránit plýtvání peněz ve zdravotnictví a předejít zbytečným návštěvám lidí u doktorů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ordinace | Foto: Eva Kačánová

Pacienti si tak například budou muset připlatit 20 slovenských korun za ambulantní ošetření, za návštěvu ordinace či za vypsání receptu. Převoz sanitkou je bude stát dvě koruny za ujetý kilometr.

Jak upozorňuje mluvčí tamního ministerstva zdravotnictví Alexandra Novotná, na Slovensku je například ve srovnání se západní Evropou neúměrně vysoká spotřeba léků. "V roce 2002 bylo jen prostřednictvím lékáren vyhozeno 41 tun léků; to jsou léky, které někdo předepsal, zaplatil a zároveň nespotřeboval, a jsou to léky, na které doplácíme my všichni."

Podle mluvčí pracuje ve slovenském zdravotnictví zbytečně moc lidí, také nemocničních lůžek je přebytek a ministerstvo pak nemá dostatek peněz pro ty, kteří péči skutečně potřebují.

Marika Táborská, Eva Hanzlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme