Slovensko zmírnilo pokuty za kontroverzní jazykový zákon

Slovenští poslanci zmírnili kontroverzní jazykový zákon. Pokuty za jeho porušení budou výrazně nižší a nebudou už prakticky hrozit jednotlivcům, ale pouze právnickým osobám.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bratislavský hrad | Foto: European Commission Audiovisual service

Zákon přijala předloni tehdejší vláda Roberta Fica. Způsobil další problémy ve slovensko-maďarských vztazích.

Zatímco doteď byla maximální výše pokuty za porušení jazykového zákona v přepočtu asi 120 tisíc korun, od března to bude polovina.

Sankce navíc bude hrozit jenom při porušení zákona v případě důležitých úředních sdělení, tedy když třeba obecní úřad ve vesnici na jihu Slovenska vyvěsí vyhlášku o epidemii vztekliny jenom v maďarštině.

Budapešť svého času brala slovenský jazykový zákon jako útok na maďarskou menšinu na jižním Slovensku. Zákon upravoval i pořadí slovenštiny a menšinového jazyka při televizním vysílání nebo při nápisech na pomnících.

Vláda Roberta Fica zdůvodňovala potřebu zákona jednoduše. Aby se člověk všude na Slovensku slovensky taky domluvil. To pasovalo hlavně na jižní Slovensko, kde žije půlmilionová maďarská menšina a maďarština je běžným komunikačním jazykem.

Milan Kopp, Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme