Slovensko zpoplatní všechny důležité zpravodajské weby

Slovensko v dubnu spustí unikátní experiment na internetu. Všechny důležité slovenské zpravodajské weby se zpoplatní. Za tři eura měsíčně dostane uživatel balíček exkluzivního obsahu. Celý projekt má celkem nevýmluvný název PIANO. Jeho tvůrci tvrdí, že Slovensko je s podobnou snahou první na světě. Umožnil to prý malý slovenský trh, kde se dali přesvědčit všichni klíčoví vydavatelé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bratislavský hrad | Foto: European Commission Audiovisual service

Celý projekt má celkem nevýmluvný název PIANO. Jeho tvůrci tvrdí, že Slovensko je s podobnou snahou první na světě. Umožnil to prý malý slovenský trh, kde se dali přesvědčit všichni klíčoví vydavatelé.

Zatím jsou slovenské weby hlavně prodlouženou rukou partnerských tištěných deníků, a samy vyrobí jen málo exkluzivního internetového obsahu. To byla i motivace pro webovou odnož deníku SME, aby se do projektu PIANO zapojila.

Tomáš Ulej ze serveru Sme.sk říká, že z reklamního koláče, který přichází na internet, není v současných podmínkách možné exkluzivní obsah tvořit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž zpravodaje Českého rozhlasu na Slovensku Vojtěcha Bergera o projektu PIANO v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

„Zapojujeme se do tohoto projektu ne proto, že bychom chtěli víc peněz na naše současné fungování, ale na to, abychom mohli tvořit hodnotnější obsah,“ vysvětluje Tomáš Ulej.

PIANO by mělo kvalitu zpravodajských webů zlepšit. Tři eura měsíčně, to je prý poplatek, který málokdo pocítí, a naopak zpravodajským serverům výrazně pomůže. Platit se bude jen jednou, za všechny weby dohromady.

„V principu chceme, aby bylo možné zaplatit jakýmkoliv způsobem, který je technicky možný, to znamená od běžného převodu přes esemesku po kreditní kartu,“ říká jeden z autorů projektu Tomáš Bella.

Nová podle něj bude možnost faktury. Tím by se měla odbourat největší překážka, a sice pohodlnost internetových uživatelů. PIANO počítá s tím, že lidem nevadí zaplatit za kvalitní webový obsah, nesmí to ale být moc komplikované a platba je nesmí zdržovat.

Většina obsahu bude zadarmo

„V nezpoplatněné zóně bude drtivá většina obsahu, který máme. Zůstane tam určitě to, co považujeme za standardní od zpravodajského serveru. Do zpoplatněné zóny jsme dali opravdu jen úzkoprofilové produkty, které považujeme za něco nadstandardního,“ doplňuje Tomáš Ulej.

Slovensko je zřejmě první na světě, kdo zpoplatnění zpravodajských webů zkouší na celonárodní úrovni.

„Tady se opravdu dá obejít dvanáct vydavatelů, a tím pokrýt velkou část trhu. Fyzicky se to dá udělat za půl roku. Pokrýt velkou část trhu v Británii nebo v Americe nejde, protože vydavatelů tam jsou tisíce,“ říká Tomáš Bella.

Jeho slova potvrzují i zástupci webového portálu deníku SME, které oslovilo to, že jde o společný projekt. To má evokovat i název PIANO, který autoři projektu zvolili i proto, že je mezinárodní.

Vojtěch Berger, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme