Slovensko zřejmě bude mít jen jednu státní zdravotní pojišťovnu, soukromé zaniknou

Slovenská vláda schválila vytvoření systému jediné, státní zdravotní pojišťovny. Dvě soukromé pojišťovny chce vláda buď vyvlastnit, nebo odkoupit jejich pojištěnce. Státní pojišťovna by měla začít fungovat v roce 2014.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do protestů se zapojili i lékaři z Hornooravské nemocnice v Trstené | Foto: TASR

Premiér Robert Fico dlouhodobě kritizuje soukromé pojišťovny za to, že vytvářejí zisk, a tím připravují slovenské zdravotnictví o peníze. Vyřešit by to měla právě jediná zdravotní pojišťovna.

Jediná zdravotní pojišťovna by na Slovensku měla fungovat už od roku 2014. Dvě soukromé pojišťovny chce vláda buď vyvlastnit, anebo odkoupit jejich pojištěnce. Není ale jasné, z čeho kabinet Roberta Fica takovou transakci zaplatí.

Soukromé pojišťovny ale z trhu odejít nechtějí. Upozorňují, že jejich pojištěnci mají také více výhod. Čekají třeba kratší dobu na operace. Proti slučování se soukromé pojišťovny chtějí bránit i mezinárodní žalobou.

„Na zachování systému s více zdravotními pojišťovnami, který má výhody a smysl nejen pro pojištěnce, ale i pro poskytovatele zdravotní péče, využijeme všechny dostupné legální prostředky,“ řekla Českému rozhlasu mluvčí zdravotní pojišťovny Union Judita Smatanová.

Vojtěch Berger, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme