‚Narušuje práva občanů.‘ Čaputová vrátila parlamentu novelu, která omezovala předvolební průzkumy

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vrátila parlamentu novelu, podle níž mělo být zakázáno zveřejňovat průzkumy stranických preferenci 50 dní před volbami. Tvrdí, že narušuje práva občanů garantovaná ústavou.

Od stálého zpravodaje Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zuzana Čaputová | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Čaputová už dříve přes svého mluvčího vzkázala, že pochybuje o ústavnosti zákona a také, že by se volební pravidla měla podobat více zvyklostem v zemích Evropské unie.

Předvolení průzkumy se na Slovensku nebudou moci zveřejňovat 50 dní před volbami, rozhodla sněmovna

Číst článek

Moratorium prosazovaly vládní Slovenská národní strana (SNS) a Smer, a to navzdory faktu, že se k němu premiér Peter Pellegrini (Smer) stavěl poměrně skepticky. Důvodem, proč někteří poslanci změnu prosazovali, prý bylo, že se podle nich předvolební průzkumy dají lehce zmanipulovat a klamou tak veřejnost.

Slováci vyberou nový parlament na konci února. Předseda parlamentu Andrej Danko z SNS v pondělí vyhlásil termín na 29. února, tedy týden po druhém výročí vraždy Jána Kuciaka.

Favoritem předvolebních průzkumů je stále vládní strana expremiéra Roberta Fica Smer. Volby by ale poprvé mělo provázet prodloužené moratorium na zveřejňování předvolebních průzkumů.

Připravujeme podrobnosti.

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme