Slovensko by bez povstání nebylo státem, řekla Čaputová na oslavách 75. výročí. Zúčastnil se i Babiš

Oslavy 75. výročí Slovenského národního povstání se konaly 29. srpna 2019 v Banské Bystrici. Na snímku je slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

Bez Slovenského národního povstání by Slovensko nebylo státem s protifašistickou a demokratickou tradicí. Na oslavách 75. výročí povstání to ve čtvrtek prohlásila prezidentka Zuzana Čaputová. Vzpomínkové akce, jejíž součástí je také vojenská přehlídka, se za Česko účastní také premiér a šéf ANO Andrej Babiš, předseda Senátu Jaroslav Kubera z ODS, předseda sněmovny Radek Vondráček z ANO a ministr obrany Lubomír Metnar za ANO.

Aktualizováno Banská Bystrica Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Ve Slovenském národním povstání šlo o vše, co je nám drahé a vzácné - o právo na život, právo na svobodu, právo na národní a státní existenci. Bez povstání bychom byli poraženi a historicky pokořeni. Masovým ozbrojeným vystoupením jsme opět nabyli téměř již ztracenou čest,“ prohlásila slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, během jejíhož projevu se z davu lidí ozval i pískot. Dodala, že účastníci povstání se nejvyšší mírou zasloužili o vlast.

Lidé neznalí vlastní historie jsou ve světě ztracení, říká na 75. výročí povstání velvyslanec Slovenska

Číst článek

Hlava slovenského státu připomněla, že do Slovenského národního povstání se zapojili konzervativní Čechoslováci i slovenští nacionalisté, stoupenci parlamentní demokracie, sovětské moci, obdivovatelé Západu či Východu, katolíci, evangelíci, Romové i Židé.

„V rozhodující historické chvíli se všichni dokázali povznést nad to, co je rozdělovalo, dokázali se dohodnout, aby se mohli podílet na odstranění hlavní hrozby tehdejší doby - nacismu a jeho říše zla,“ uvedla Čaputová.

S cílem uchovat odkaz povstání by Slováci v současnosti měli podle Čaputové mít v sobě dostatek odvahy i odhodlání k obraně hodnot demokratického právního státu, svobody, spravedlnosti a lidské důstojnosti. Prezidentka uvedla, že i po 75 letech od Slovenského národního povstání existuje naléhavá potřeba, aby pluralita nebyla překážkou spolupráce.

Šéf parlamentu ocenil Husáka

Ceremonie v Banské Bystrici, která byla za války centrem povstání, se zúčastnil i podplukovník ve výslužbě Josef Svoboda.

„Nejtěžší boje byly u Liptovského Mikuláše, kde padlo z mé roty několik mladých kluků. Válku bych si (již) nikdy nepřál, protože jsem jí pocítil na vlastní kůži,“ řekl novinářům Svoboda, jenž se za války ve věku 18 let zapojil do bojů na území Slovenska.

Předseda slovenského parlamentu Andrej Danko zase ocenil Gustáva Husáka, který se zapojil do Slovenského národního povstání a který se později v období komunismu stal prezidentem Československa.

Vzpomínková akce začala odpoledne v areálu Muzea Slovenského národního povstání přeletem stíhaček slovenské armády, následně pokračovala za účasti politiků a diplomatů z vícero zemí kladením věnců a projevy politiků.

Do programu oslav výročí organizátoři zařadili rovněž kulturní program a vojenskou přehlídku, první svého druhu na Slovensku po více než deseti letech. Odpoledne se pak má konat i vojenská přehlídka, která bude na Slovensku první svého druhu za posledních více než deset let.

Válečná Slovenská republika byla spjata s nacistickým Německem. A Slovenské národní povstání bylo ozbrojené protifašistické vystoupení Slováků za druhé světové války. Akce patří k nejdůležitějším mezníkům v historii Slovenska. Země si nyní tento den připomíná státním svátkem.

Centrem povstání, do kterého se zapojili bojovníci z řady zemí včetně Čechů, byla právě Banská Bystrica, kde se ve čtvrtek oslavy 75. výročí konají. Akce sice skončila porážkou povstalců, pomohlo ale Slovensku zařadit se mezi členy vítězné protinacistické koalice.

Generál, který vyhlásil povstání na Slovensku. Ján Golian je dnes neprávem opomíjená osobnost

Číst článek

Jedním z cílů protifašistického odboje na Slovensku bylo obnovení Československa a povstáním byly položeny základy k poválečné obnově společného státu Čechů a Slováků.

Ozbrojené vystoupení sice skončilo porážkou povstalců, pomohlo ale Slovensku zařadit se mezi členy vítězné protinacistické koalice. Jedním z cílů protifašistického odboje na Slovensku bylo obnovení Československa.

Význam povstání dříve opakovaně zpochybnil předseda opoziční krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko Marian Kotleba, která je podle posledních průzkumů veřejného mínění třetí nejpopulárnější politickou stranou v zemi a která se hlásí k válečnému slovenskému státu. Za druhé světové války bylo tehdejší Slovensko spjato s nacistickým Německem.

Slovenské národní povstání | Zdroj: ČTK

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme