Čaputová jmenovala po odchodu Slobody a Solidarity z vlády tři nové ministry. Školství vede premiér Heger

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová po odchodu liberální strany Sloboda a Solidarita (SaS) z vládní koalice jmenovala v úterý tři nové ministry, a to zahraničí, hospodářství a spravedlnosti. Šéfem diplomacie se stal dosavadní velvyslanec v České republice Rastislav Káčer. Koalice zatím nevybrala nového ministra školství, úřad proto dočasně povede premiér Eduard Heger. Jeho vláda po odchodu SaS do opozice přišla o většinu ve sněmovně.

Bratislava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová (uprostřed), šéf parlamentu Boris Kollár (vlevo) a premiér Eduard Heger (vpravo)

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová (uprostřed), šéf parlamentu Boris Kollár (vlevo) a premiér Eduard Heger (vpravo) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Novým ministrem hospodářství je energetický analytik Karel Hirman, který byl v minulosti poradcem někdejší slovenské premiérky Ivety Radičové nebo členem týmu poradců bývalého ukrajinského premiéra Volodymyra Hrojsmana. Hirman se stal ministrem v době, kdy slovenská vláda hledá řešení na zmírnění dopadů vysokých tržních cen energií.

Slovenská vláda už nemá většinu v parlamentu, v současné krizi je to problém

Číst článek

Ministrem spravedlnosti Čaputová jmenovala dosavadního šéfa Slovenské advokátní komory Viliama Karase.

„Do svých funkcí nastupujete v době, kdy je veřejnost přesycena a unavena spory, které nikam nevedou. Navíc v době, kdy na jakýkoliv zákon budete potřebovat i hlasy svých politických oponentů nebo soupeřů,“ podotkla prezidentka.

Ocenila, že premiér Heger navrhl do uvolněných ministerských křesel odborníky, současně ale kritizovala, že zatím nemohla jmenovat nového ministra školství.

Nyní už bývalý ministr hospodářství a šéf SaS Sulík, jakož i dosavadní ministři školství Branislav Gröhling a spravedlnosti Mária Kolíková získali ve volbách v roce 2020 mandát poslance sněmovny. Dlouholetý diplomat a politik Korčok se před více než dvěma lety stal šéfem slovenské diplomacie jako nestraník. Jejich demise Čaputová přijala krátce předtím, než jmenovala nové ministry.

‚Osobní neslučitelnost‘ Matoviče se Sulíkem. Jak lídři slovenské pravice ničí další slovenskou vládu

Číst článek

Odchodem SaS do opozice vyvrcholila poslední koaliční krize, ve které ministr financí a šéf nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Igor Matovič odmítl ultimátum SaS, aby odešel z vlády. SaS si spolu s nejmenší vládní stranou Za lidi už loni vymohla odchod Matoviče z funkce premiéra; neshody mezi SaS a Matovičem ale pokračovaly a vyústily i do osobních sporů mezi Sulíkem a Matovičem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme