Co nám pandemická krize odhalila o Slovensku, zahájila Čaputová projev o stavu země

Pandemie choroby covid-19 poukázala na problémy Slovenska, nynější soudržnost ve společnosti je však třeba zachovat. V projevu o stavu země to v pátek před poslanci parlamentu řekla prezidentka Zuzana Čaputová. Ocenila, že i díky opatřením bývalé a současné vlády má Slovensko v souvislosti s pandemií covidu-19 v porovnání se sousedy nejméně obětí.

Tento článek je více než rok starý.

Video Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Právě situaci kolem koronaviru věnovala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová většinu svého projevu, ve kterém rok po loňském nástupu do úřadu také připomenula odhalení zneužívání moci v justici, jež přineslo vyšetřování vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové.

Zeman se na Hradě setkal s novým slovenským premiérem, jde o první Matovičovu zahraniční cestu

Číst článek

Krize kolem koronaviru podle Čaputové odhalila zranitelnost slovenské ekonomiky jednostranně postavené na automobilovém průmyslu.

„Skutečnost, že Slovensko je dílnou světových automobilek, bychom měli považovat za přechodné období, které mělo své plusy, ale musíme se z něj dostat podporou domácího podnikatelského prostředí,“ řekla Čaputová. Slovensko bylo i loni v přepočtu na obyvatele největším výrobcem aut na světe.

Soudržnost ve společnosti

Čaputová uvedla, že navzdory dřívějšímu vynaložení stovek milionů eur do digitalizace nebyla infrastruktura veřejného sektoru dostatečně připravena na krizovou situaci. Koronavirová krize, během které země uzavřela školy, podle prezidentky i na přístupu k internetu a k technologiím ukázala, jak velmi ekonomická situace rodin ovlivňuje šance dětí ve vzdělávání.

Změny jsou podle hlavy státu potřebné také ve zdravotnictví, které čelí nedostatku pracovníků. Připomenula nízké finanční ohodnocení práce lidí v sektoru sociálních a zdravotních služeb. Čaputová v projevu ocenila také slovenské vědce, kteří vyvinuli test na koronavirus.

Prezidentka uvítala návrh Evropské komise na vyčlenění mimořádného balíku peněz na pomoc ekonomikám, které zasáhla koronavirová krize. „Nesmí se zopakovat historie, že se prostředky použijí na investice do oblastí, které nejsou strategicky významné. Vůbec se nesmí stát, že čerpání zdrojů poznamenají přešlapy,“ řekla.

Soudržnost ve společnosti, kterou přinesla pandemie, je podle Čaputové třeba udržet. Prezidentka varovala například před změnami zákonů v různých kulturně-etických tématech bez potřebné širší diskuse a naslouchání názorů oponentů. Slovenská média dříve zmiňovala možnost předložení návrhů konzervativními poslanci na zpřísnění pravidel vykonávání interrupcí.

Ke Kuciakovi

Právnička Čaputová v reakci na předloňskou vraždu novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové uvedla, že až vražda dvou mladých lidí přinesla odhalení o zneužívání moci na soudech a na prokuratuře.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová při projevu o stavu země | Zdroj: Profimedia

Zmíněné informace zajistila policie v mobilním telefonu podnikatele Mariana Kočnera, který čelí i obžalobě z objednání Kuciakovy vraždy. Letos v březnu policie v největší justiční korupční kauze v novodobých dějinách Slovenska obvinila 13 soudců a také další osoby včetně Kočnera.

Nová slovenská vláda premiéra Igora Matoviče, která vzešla z únorových parlamentních voleb, slíbila po svém nástupu do úřadu také opatření proti korupci a k obnovení důvěry v právní stát. Po volební porážce skončili v opozici sociální demokraté (Smer-SD) expremiéra Roberta Fica, kteří byli u moci s výjimkou necelých dvou let od roku 2006.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme