Zvíře už nebude věc, rozhodnou Slováci. V cirkusu zakážou lvy či slony, vytáhli i proti množírnám

Slovensko chce zavedením povinného čipování psů omezit činnost takzvaných množitelů psů a zabránit týrání těchto zvířat. Změnou zákona plánuje také zakázat vystupování vybraných druhů zvířat na cirkusových představeních. V pondělí to oznámila slovenská ministryně zemědělství Gabriela Matečná.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věc? Ne, živý tvor s vlastními smysly a právy. Novela Slovensko "zařadí mezi nejvyspělejší země světa v přístupu ke zvířatům," míní slovenské ministerstvo zemědělství. | Zdroj: Pexels

Novela zákona o veterinární péči má ještě v létě projít připomínkovým řízením a platnosti nabýt od ledna příštího roku. Jako živý tvor bude zvíře definované také v občanském zákoníku, uvedl Denník N.  

Otřesné záběry z české množírny: zubožení psi ve špíně. Nikdo potrestán nebyl

Číst článek

Změnu zákona v pondělí vysvětlovala slovenská ministryně zemědělství Gabriela Matečná. Novela Slovensko "zařadí mezi nejvyspělejší země světa v přístupu ke zvířatům," soudí ministryně. Zákon přizná zvířatům hodnotu živého tvora, který je schopný vnímat vlastními smysly, dodala s tím, že tato definice bude zařazena i do občanského zákoníku. Bude tak snažší pomoci týraným zvířatům ve vymáhání jejich práv, věří Matečná. 

Čip? Povinně!

Součástí novely je i zavést povinné čipování psů. "Chceme vytvořit systém v boji proti množitelům a proti týrání zvířat a zároveň chceme vnést pořádek do evidenci psů. Do několika let chceme dosáhnout stavu, aby útulky nebyly plné. Budeme umět hned identifikovat majitele, je to i první krok v boji proti množitelům psů," oznámila v pondělí slovenská ministryně zemědělství Gabriela Matečná.

JAK JE TO U SOUSEDŮ?

Český občanský zákoník definuje zvíře jako živého tvora, nikoli věc, od 1. ledna 2014. Dřívější právní úprava pokládala zvířata za zvláštní druh věcí movitých, přičemž jejich ochranu vymezovaly zákon na ochranu zvířat a zákon o myslivosti. Nyní zákoník stanoví: „Živé zvíře má zvláštní význam a hodnotu již jako smysly nadaný živý tvor. Živé zvíře není věcí a ustanovení o věcech se na živé zvíře použijí obdobně jen v rozsahu, ve kterém to neodporuje jeho povaze."

Změnu zákona o týrání zvířat nedávno projednával také parlament v Polsku. Polská novela zpřísňuje tresty za týrání zvířat, zároveň ale umožňuje trýznitelům, aby se jim soudem zabavené zvíře vrátilo, pokud bude žít.

Čipování budou podléhat i již žijící psi. Povinností veterináře je zanést očipovaného psa do Centrálního registru společenských zvířat, a to do 24 hodin. Majitelé psů po schválení připravované novely zákona o veterinární péči budou také také muset nahlašovat změnu vlastníka psa. Za nedodržení zákona ministerstvo navrhlo pokuty pro občany do 800 eur (21 040 korun) a pro firmy až do 3500 eur (92 050 korun).

Podle předlohy veterinární lékaři v případě podezření z týrání zvířat budou moci vstupovat na soukromé pozemky i bez asistence policie. V případe potvrzení podezření na týrání veterináři zvířata majiteli odeberou. 

Novela počítá také s pomocí toulavým zvířatům a útulkům. "Už v současnosti se obce mají starat o toulavé psy a zřizovat útulky. My jim novelou poskytujeme možnost uzavřít smlouvu s útulky nebo karanténními stanicemi, které nejsou na jejich katastrálním území," objasnila Matečná. Nejpozději den po odchycení zvířete ho obce musí nahlásit do plánovaného Registru odchycených toulavých zvířat, který bude mít v rukách Státní veterinární a potravinová správa. 

Pomoc týraným a omezení cirkusů

Slovenské ministerstvo také počítá se zavedením zákazu pro vybraná zvířata vystupovat v rámci drezury v cirkusových manéžích. Podle ministryně cílem změny je zajistit ochranu divoce žijících druhů zvířat před jejich zneužíváním.

Detaily ohledně ochrany cirkusových zvířat upraví ministerstvo ve vyhlášce po schválení návrhu zákona. Šéf veterinární a potravinové správy Jozef Bíreš uvedl, že zákaz veřejného vystupování zvířat v rámci cirkusových čísel by se mohl vztahovat na lvy, tygry či slony.

Nizozemsko zřejmě zakáže chov lvů, slonů a opic v cirkusech

Číst článek

"Chceme, aby nejrizikovější skupina divoce žijících zvířat byla chráněná," uvedla ministryně Matečná. Upřesnila, že zákaz bude platit i na předvádění nepřirozeného, člověkem naučeného chování, jež se v přírodě běžně nevyskytuje. Provozovatelé cirkusů budou mít povinnost registrace na Státní veterinární a potravinové správě, která bude jejich provoz monitorovat.

Na Slovensku v současnosti nemá své sídlo zaregistrovaný žádný cirkus, představení v zemi organizují cirkusy například z České republiky.

Štěňata ze Slovenska

Zakročit proti množitelům psů chtěli změnou zákona už dříve poslanci, kteří také schválili příslušný zákon. Po kritice odborníků i úřadů, že norma by poškodila zejména poctivé chovatele, zákon vetoval prezident Andrej Kiska. Sněmovna při opětovném projednání zákona veto hlavy státu neprolomila. Poslanecká předloha počítala kromě jiného s tím, že chovatelé by v případě prodeje psů museli mít živnostenské oprávnění. Tuto podmínkou zmiňovaný návrh ministerstva zemědělství již neobsahuje.

Někteří odborníci dlouhodobě upozorňovali na případy, že psi za účelem chovu štěňat žijí v nevyhovujících podmínkách, bez veterinárního vyšetření a vhodné stravy. Několik podezřelých případů převozu štěňat ze Slovenska v minulosti vyšetřovali například policisté v Rakousku či Itálii.

mls, haf, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme