Slovensku chybí vojáci v záloze, zavádí proto dobrovolnou vojenskou službu
Slovensko potřebuje více vojáků v záloze, tamní vláda proto schválila projekt dobrovolné vojenské služby. Vyslyšela prosby mladých mužů, kterým prý chybí povinná služba v armádě. Za několikatýdenní výcvik bude resort obrany dobrovolníkům platit.
Slovensko zavádí dobrovolný výcvik, ale nic nemění na branné povinnosti. Ta platí i přesto, že má země už roky profesionální armádu.
Zájemci, kteří se přihlásí, absolvují zhruba tříměsíční výcvik. Budou se učit střílet, pracovat s moderní komunikační technikou a osvěží si zdravovědu. Součástí kurzu bude i psychologická příprava.
„Cílem je naučit je základní vojenskou zručnost a vědomosti v jednotlivých oblastech vojenské přípravy,“ říká Tomáš Szalai ze slovenského ministerstva obrany.
Slovensko zavádí dobrovolnou vojenskou službu. Podrobnosti zjišťoval bratislavský zpravodaj Petr Vavrouška
Přibližně poslední tři týdny kurzu se zaměří na specifické vědomosti a návyky.
Pokud zájemci tříměsíční výcvik dokončí, sítem prvního výběru neprojdou všichni, složí vojenskou přísahu, dostanou hodnost voják druhého stupně a budou zařazeni do záloh slovenských ozbrojených sil. Mohou být nasazeni v případech povodní nebo jiných živelných katastrof, případně válečných konfliktů.
Absolventi dostanou za dobrovolný výcvik přibližně 400 eur. V práci si totiž tito zájemci musí vzít neplacenou dovolenou. Zaměstnavatel jim odjezd na výcvik musí umožnit. Armáda jim pak uhradí ubytování, stravu a cestovné.
Na Slovensku vznikla v poslední době řada vlasteneckých polovojenských organizací právě kvůli absenci povinné služby, která byla zrušena.
Mezi takové organizace patří i slovenští branci, kteří fungují už tři roky. Označují se za domobranu, která má lidem pomáhat při živelních katastrofách. Většinu času ale tito mladí lidé tráví speciálním vojenským výcvikem.
„Slovenští branci připravují dnešní generaci i na to, aby byli připraveni na řešení podobných krizových situací. I kdyby byl nějaký vojenský konflikt a byla ohrožena suverenita Slovenské republiky,“ uvádí jejich šéf Peter Švrček.