Slovenský a maďarský prezident jednali po devíti letech, sporným otázkám se vyhnuli

Maďarský prezident János Áder a slovenská hlava státu Ivan Gašparovič se po společném jednání v Budapešti shodli, že nechtějí, aby se na další podobné setkání čekalo dalších devět let. V řešení současných problémů ale prezidenti nijak výrazně nepokročili. Otevřené otázky prý sepíší a svěří expertům. Citlivou kapitolou Benešových dekretů se nezabývali, podle Gašparoviče je třeba historii přenechat historikům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský prezident Ivan Gašparovič po jednání s premiérkou Ivetou Radičovou | Foto: TASR/ Martin Baumann

Áder souhlasí s Gašparovičem, že sporné otázky se mají řešit na základě vzájemné úcty. Výměna názorů například na sporné dvojí občanství byla užitečná pro lepší pochopení stanoviska druhé strany.

„O zlepšení mezietnických vztahů se je třeba snažit soustavně,“ zdůraznil prezident Gašparovič, který ale není přesvědčený, že novelizovaný maďarský zákon o občanství pomůže většímu porozumění mezi Slováky a Maďary.

Přehrát

00:00 / 00:00

Gregor Martin Papucsek popsal schůzku slovenského a maďarského prezidenta v pořadu Stalo se dnes

Slovenský ministr zahraničních věcí Miroslav Lajčák, který prezidenta na cestě doprovázel, Českému rozhlasu potvrdil, že Benešovy dekrety nebývají součástí agendy podobných dvoustranných jednání, toto téma prý nastolují pouze maďarští poslanci v Evropském parlamentu.

Mimo rámec prezidentské návštěvy se prý připravuje společné jednání maďarské a slovenské vlády, na kterém by se jednalo o propojení infrastruktury. Podobná schůzka se ještě nekonala.

Gregor Martin Papucsek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme