Slovenská prokuratura navrhla zrušení kotlebovců. Strana je extremistická, píše soudu

Generální prokurátor Jaromír Čižnár podal ve čtvrtek k slovenskému nejvyššímu soudu návrh na rozpuštění strany Ľudová strana Naše Slovensko, kterou vede Marian Kotleba. Strana je podle něj extremistická, má fašistické tendence a svou činností porušuje slovenskou ústavu, informovala televize TA3.

Tento článek je více než rok starý.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marian Kotleba

Marian Kotleba | Foto: Václav Šálek | Zdroj: ČTK

Televize upozornila na to, že slovenská policie v poslední době vyšetřuje několik členů strany kvůli neonacistickým symbolům či výrokům na sociálních sítích.

„Podle názoru prokuratury je cílem téhle politické strany odstranění současného demokratického systému v Slovenské republice," cituje Denník N vyjádření prokuratury. Na zrušení strany dostal úřad zhruba 170 podnětů.

Nenechám se zastrašit, říká slovenský bloger, který penzi zasvětil boji s neonacisty

Číst článek

Marian Kotleba už s podobnou události má zkušenosti z roku 2005. Tehdy nejvyšší soud na podnět generálního prokurátora rozpustil jeho předchozí stranu Slovenská pospolitosť – Národná strana.

Podle informací slovenských médií může už teď existovat další strana, pod kterou by formace mohla přesunout. Poslanec Kotlebovy strany Martin Beluský je totiž členem statutárního vedení nové, teprve loni založené Ľudové strany.

Holé hlavy a holé věty

Ľudová strana Naše Slovensko je podle aktuálních průzkumů třetí nejpopulárnější strana na Slovensku. Dubnový průzkum agentury Fokus ji přisuzuje 10,1 % voličských hlasů. Více měla jenom vládnoucí strana SMER a (26,6 %) a uskupení Sloboda a solidarita (13,7 %).

Proti podpoře extremistických stran nedávno vystoupil i Andrej Kiska. V Banské Bystrici – centru kraje, jehož županem je právě Kotleba – mluvil o tom, že „holé hlavy nabízí holé věty", které nemohou být odpovědí na složité problémy, kterým země čelí.

Na místě vyzval představitelé církvi i médií, aby zakročili proti nenávisti. Stejně tak oslovil členy policie. „Jako prezident plně podporuji zásah policie proti představitelům Ľudovej strany Naše Slovensko. My musíme diskutovat, ale nesmíme ustoupit zlu," prohlásil.

Prezident zároveň nedávno vyhlásil inciativu, která hledá občanské projekty, jež by pomohly bojovat proti extremismu. Do projektu se zapojilo 139 týmů.

Eva Mošpanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme