Slovenský gymnazista bojuje hladovkou za zrušení poslanecké imunity

Už sedm dnů, tedy celý týden, drží devatenáctiletý student gymnázia hladovku před slovenským parlamentem v Bratislavě. Rozhněvaný mladý muž protestuje proti poslanecké imunitě, která se na Slovensku vztahuje i na kriminální trestné činy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bratislavský hrad

Bratislavský hrad | Foto: European Commission Audiovisual service

Adam Kurta začal hladovku v symbolický den 17. listopadu, výročí začátku pádu totalitního režimu a nastolení demokracie v Československu. Nyní dal vědět, že v úterý změní formu protestu, aby se mohl vrátit do školy.

Do několika teplých vrstev zabalený Adam zatím sedí u stolečku před zeleným stanem a čte si světoznámou válečnou knihu Hlava XXII. Ta podle něj dobře vystihuje způsob, jakým slovenští poslanci imunitu obhajují.

"Přišla za mnou poslankyně vehementně hájit svou imunitu a neúčast svých kolegů na zasedáních," vysvětlil Českému rozhlasu Adam Kurta po setkání s poslankyní svůj dojem o podobnosti knihy Josepha Hellera a chování slovenských zákonodárců.

Adam o svém protestu nikomu dopředu neřekl a rodiče stejně jako učitelé se to dozvěděli až tehdy, kdy rozložil petiční archy a vzbudil pozornost. Během týdne hladu se u něj zastavili i tři poslanci a jeden petici podepsal.

Ľubomír Smatana, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme