Hlavní slovenský hygienik Mikas končí ve funkci. Nyní vládnoucí strany ho kritizovaly v době covidu

Hlavní hygienik Slovenska Ján Mikas po zhruba osmi letech končí ve funkci. Ministryně zdravotnictví Zuzana Dolinková ve středu novinářům řekla, že Mikase odvolala a jmenovala jeho nástupkyni. Mikasův úřad v době silných vln koronavirové nákazy vydával různé restrikce, které tehdy kritizovali politici, jejichž strany tvoří nynější slovenskou vládu.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ján Mikas

Odchod Mikase z funkce v uplynulých dnech požadovala Slovenská národní strana, která je nejmenší stranou ve tříčlenné vládní koalici | Zdroj: Profimedia

Mikase, jenž se stal hlavním hygienikem Slovenska v roce 2016 za třetí vlády současného slovenského premiéra Roberta Fica, vystřídá Tatiana Červeňová. Ta od roku 1993 pracuje na jednom z regionálních pracovišť úřadu hlavního hygienika a je rovněž stranickou kolegyní Dolinkové v Hlasu-sociální demokracie. Funkce se ujme ve čtvrtek.

Šimkovičová má suverénní, slovenské, zdravé názory, řekl Fico. Odvolání ministryně zablokovali poslanci

Číst článek

„Přinese nový impulz, nový vítr do fungování úřadu. Věřím, že chod tohoto úřadu znovu získá kredibilitu, kterou možná během těžkých let pandemie ztratil, a že se obnoví důvěra v tuto instituci,“ řekla novinářům Dolinková k personální výměně.

Odchod Mikase z funkce v uplynulých dnech požadovala Slovenská národní strana, která je nejmenší stranou ve tříčlenné vládní koalici. Z vyjádření Dolinkové vyplynulo, že odvolání Mikase nesouviselo s požadavkem SNS.

Letos v lednu slovenská vláda jmenovala poslance za SNS Petera Kotlára, známého jako odpůrce očkování, svým zvláštním zmocněncem na prověření rozhodnutí státu souvisejících s covidem-19. Několik předních politiků nynější vládní koalice za koronavirové nákazy také nepodpořilo očkování obyvatel proti nemoci covid-19.

Nynější Ficova vláda po svém nástupu do úřadu loni v říjnu zahájila plošné výměny šéfů různých institucí a úřadů, kvůli tomu také prosadila změnu kompetenčního zákona.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme