Slovenský horolezec zemřel při zdolávání Mount Everestu, nezbyly mu síly na sestup

Slovenský horolezec Vladimír Štrba zemřel při zdolávání jižního vrcholu nejvyšší hory světa. Zemřel v neděli ve čtvrtém výškovém táboře, kdy mu na sestup z vrcholu nezbylo dost sil.

Slovensko/Nepál (Aktualizováno: 19:00 21. 5. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horolezec Vladimír Štrba zemřel v neděli během pokořování Mount Everestu. Podařilo se mu sice zdolat jižní vrchol bez kyslíku, na sestup mu ale nezbyl dostatek sil. Kvůli špatnému stavu a omrzlinám nebyla evakuace do nižšího tábora možná. O tragédii informoval slovenský intenetový server SME.

„Spojili jsme se s ním přes satelitní telefon a ústně i textovými zprávami jsme ho žádali, aby sebral všechny síly a co nejrychleji sestoupil, ale už byl skoro večer a na sestup mu nezbyl dostatek sil." uvedla facebooková stránka expedice Everest, Hard Way, Slovak expedition 2016 + 2017.

Český horolezec zemřel na Mount Everestu

Číst článek

Večer za ním sice vyrazili šerpové i s kyslíkovými lahvemi, nicméně evakuace z vrcholu hory trvala příliš dlouho. V kritickém stavu a s omrzlinami na rukou i nohou ho donesli do Jižního sedla. „Jeho stav byl po třetím dnu pobytu v zóně smrti tak zlý, že evakuace do nižších táborů už nebyla bohužel možná," dodává zpráva na Facebooku.

Šlo o jeho druhý pokus zdolat vrchol nejvyšší hory světa. V roce 2016 museli svoji expedici přerušit, jelikož se jim přes cestu spadla lavina. I proto Štrba chtěl úspěšně zdolat vrchol, přestože počasí v Himalájích bylo velmi špatné.

Štrba byl zkušený horolezec, už jako malý měl za sebou přechod hřebenu západních Tater. Byl součástí expedicí na Aconcaguu, Broad Peak, Makalu či na Elbrus. Nyní se však zařadil k pěti dalším Slovákům, kteří se již z Mount Everestu nevrátili.

Neděle na Mount Everestu si vyžádala ještě jeden lidský život. Server The Guardian informoval, že poblíž vrcholku hory zemřel pasedátiletý Američan Roland Yearwood z Alabamy. Navíc se pohřešuje Ind Ravi Kamar, kterému se při sestupu z vrcholku udělalo špatně a nevrátil se do tábora. 

Daniel Platil Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme