Slovenský i rakouský parlament dnes zřejmě schválí euroústavu

Jak slovenský, tak i rakouský parlament budou dnes jednat o návrhu evropské ústavy. V obou zemích se počítá s tím, že dokument získá podporu výrazné většiny poslanců a Slovensko a Rakousko se tak stanou sedmou a osmou členskou zemí EU, v nichž bude ústava schválena.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bratislava | Foto: www.bratislava.sk

Schvalování euroústavy na Slovensku na rozdíl od některých jiných zemí pětadvacítky nepředcházela bouřlivější diskuse ani složitá politická jednání. Dokument nepodpoří pouze komunisté a vládní křesťanští demokraté. Ti prosazovali referendum, ale u ostatních stran s návrhem neuspěli.

Ke schválení dokumentu je třeba, aby pro něj zvedlo ruku 90 ze 150 zákonodárců. Podle poslaneckých klubů by neměl být s potřebným počtem hlasů problém. S ratifikací souhlasí opozice i nezávislí poslanci. Přijetí euroústavy podporuje podle průzkumů zhruba 60 procent Slováků.

V Rakousku se postaral o menší rozruch až na poslední chvíli korutanský hejtman Jörg Heider. Šéf nově ustavené platformy Budoucnost Rakouska, která je nyní koaličním partnerem lidovců, vidí ve schválení ústavy ztrátu suverenity země. Proto by podle jeho názoru měli o evropské ústavě rozhodovat přímo občané.

Haider pohrozil dokonce ústavní žalobou, pokud mu nebude vyhověno. Jeho stranický kolega, vicekancléř Gorbach, ale tuto linii nesdílí. "Myslím, že právě demokracie žije z rozdílných názorů," řekl. Kancléř Wolfgang Schüssel Haiderovy pohrůžky odmítl s tím, že referendum může být vypsáno k návrhu zákona, ale nikoli ke státní smlouvě, za niž Vídeň euroústavu považuje.

Haider v úterý nakonec oznámil, že i on sám euroústavu zřejmě podpoří, takže proti dokumentu bude možná hlasovat jen jediná poslankyně.

Marie Woodhamsová, Renata Havranová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme