Slovenský kabinet ustál vážnou krizi, Mikloš zůstává

Slovenský vicepremiér pro ekonomiku Ivan Mikloš zůstává ve funkci. Opozičnímu Hnutí za demokratické Slovensko se během bouřlivého nočního jednání nepodařilo prosadit jeho odvolání, a tak kabinet premiéra Mikuláše Dzurindy zůstane u moci zřejmě až do konce svého volebního období.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

M.Dzurinda a jeho kabinet | Foto: Samuel Kubáni

HZDS se tak nepodařilo přesvědčit dvě strany vládní koalice - Stranu demokratické levice a Stranu občanského porozumění, jejichž poslanci se zdrželi hlasování. Pro odvolání Mikloše se vyslovilo 60 poslanců ze 76 potřebných. Proti bylo 51 a zdrželo se 24 zákonodárců, jeden nehlasoval.

Mikuláš Dzurinda rozhodnutí koaličních partnerů přivítal. "Kdyby jsme připustili, že by jsme si dělali pořádek ve vládní koalici na základě toho, jako se chce opozici, byl by to začátek konce. A obávám se, že konce velmi rychlého," uvedl premiér.

Premiér ve středu oznámil prezidentovi Schusterovi, že pokud bude Mikloš z funkce odvolán, podá jeho kabinet demisi. Dzurinda prohlásil, že návrh opozice na odvolání člena vlády je legitimní krok. Za současnou snahou HZDS však vidí úmysl dostat se opět k privatizaci.

"Bude tu nepochybně ještě velmi mnoho řečí, bude tu řečeno ještě mnoho demagogie, ale to podstatné, co chci říct, je skutečnost, že tady bude základní zápas o to, zda Vladimír Mečiar a jeho privatizéři získají většinu a podaří se jim povalit vládu," prohlásil Dzurinda.

Napětí ve slovenské vládní koalici se tak nesnížilo ani po nočním jednání. Levicoví demokraté se sice hlasování zdrželi, premiérovi však vyčetli, že hazarduje se zemí, když podmínil setrvání vicepremiéra Mikloše svojí demisí, a jim nezbývá nic jiného, než udržet stabilitu.

Šéf poslaneckého klubu SDL Orosz tvrdí, že privatizací Slovenského plynárenského průmyslu to nekončí. "Myslím si, že bude nevyhnutelné rokovat v nejbližších dnech, a nejen o privatizaci SPP. Jde i o jiné vážné otázky," uvedl.

Nekompromisní postoj zaujal i šéf Strany občanského porozumění Pavol Hamžík. "Je to nepřiměřený nátlak, kterému se nemíníme podřídit, protože už se nám vícekrát stalo, že jsme se mu (Dzurindovi) podřídili a potom se nám smál do tváře." O dalších krocích by měl Dzurindův kabinet jednat na mimořádném zasedání v pondělí.

Olga Keltošová z HZDS označila premiérův postup za vydírání a kšeftování. "Takové prohlášení premiéra považuji za vydírání svých koaličních partnerů. Je to důkaz jeho slabosti, který se tímto způsobem snaží zachránit vicepremiéra Mikloše," řekla Keltošová.

Renata Havranová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme