Slovenský kandidát na šéfa OSN Lajčák chce aktivněji předcházet konfliktům

Slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák se představil v OSN coby kandidát na post generálního tajemníka. Čelil otázkám diplomatů z celého světa. Mezi své hlavní cíle zařadil předcházení konfliktům nebo rozvoj extrémně chudých oblastí. Současnému generálnímu tajemníkovi Pan Ki-munovi skončí mandát na konci roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák při veřejném slyšení v centrále OSN | Foto: ČTK/AP

„Úlohou generálního tajemníka je řešit problémy a možné konflikty a snažit se jim předejít jako mediátor. A já bych chtěl, aby se tato role využívala silněji než dnes,“ řekl 53letý Miroslav Lajčák během více než dvouhodinového slyšení před diplomaty v newyorské centrále OSN.

Spolu s Lajčákem se o post generálního tajemníka OSN uchází dalších deset lidí. Je mezi nimi pět žen a většina z uchazečů pochází z východní Evropy, která dosud šéfa OSN neměla.

Veřejné slyšení kandidátů se po změně pravidel koná vůbec poprvé. Konečné slovo má ale stále pětičlenná Rada bezpečnosti, která svůj návrh předloží ke schválení plénu OSN v září s tím, že si ponechává právo veta.

Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme