Slovenský ministr obrany připustil odposlechy novinářů

Na Slovensku pokračuje skandál kolem odposlouchávání novinářů vojenskou kontrarozvědkou. Ministr obrany připustil, že k odposlechům docházelo. Trvá ale na tom, že byly legální. Slovenská média považují postup ministra za neúnosný a požadují jeho rezignaci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský ministr obrany Ľubomír Galko | Foto: Tomáš Adamec

Ministr obrany Lubomír Galko musí především dokázat, že měl k odposlechům soudní souhlas, a také že důvody odposlouchávat novináře byly skutečně pádné.

Přehrát

00:00 / 00:00

O aféře s odposlechy mluvil v Dopoledním Radiožurnálu zpravodaj ČRo na Slovensku Vojtěch Berger

Většina médií na Slovensku má ale jasno. Ministr zneužil svoje pravomoci a chtěl se vypořádat s nepohodlnými redaktory, kteří o jeho rezortu psali v nelichotivých souvislostech.

Samotný ministr odmítá, že by se někomu mstil. Kauza odposlechů je prý kampaní, která ho má očernit, a zapadá do předvolebního boje. Slovensko čekají předčasné volby za čtyři měsíce. Podle Galka je prý kampaň odvetou za to, jak se zasazuje o boj proti korupci, o rušení nevýhodných státních zakázek na nákup vojenské techniky a podobně.

Premiérka Iveta Radičová chce celou kauzu co nejrychleji prošetřit. Ministr obrany už prohlásil, že odstoupí, pokud se ukáže, že byť i jen jediný odposlech provedlo vojenské zpravodajství nelegálně, tedy bez souhlasu soudu.

Podle dostupných informací vojenská kontrarozvědka k odposlechům souhlas měla. Jenže to, proč vlastně agenti žádali o odposlechy, podléhá režimu utajení. A přitom právě na důvodu k odposlechům záleží, jak se na celou kauzu bude pohlížet. Ministr dnes bude odposlechy vysvětlovat poslancům bezpečnostního výboru parlamentu.

Vojtěch Berger, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme