Slovenský ministr obrany připustil odposlechy novinářů

Na Slovensku pokračuje skandál kolem odposlouchávání novinářů vojenskou kontrarozvědkou. Ministr obrany připustil, že k odposlechům docházelo. Trvá ale na tom, že byly legální. Slovenská média považují postup ministra za neúnosný a požadují jeho rezignaci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský ministr obrany Ľubomír Galko

Slovenský ministr obrany Ľubomír Galko | Foto: Tomáš Adamec

Ministr obrany Lubomír Galko musí především dokázat, že měl k odposlechům soudní souhlas, a také že důvody odposlouchávat novináře byly skutečně pádné.

Přehrát

00:00 / 00:00

O aféře s odposlechy mluvil v Dopoledním Radiožurnálu zpravodaj ČRo na Slovensku Vojtěch Berger

Většina médií na Slovensku má ale jasno. Ministr zneužil svoje pravomoci a chtěl se vypořádat s nepohodlnými redaktory, kteří o jeho rezortu psali v nelichotivých souvislostech.

Samotný ministr odmítá, že by se někomu mstil. Kauza odposlechů je prý kampaní, která ho má očernit, a zapadá do předvolebního boje. Slovensko čekají předčasné volby za čtyři měsíce. Podle Galka je prý kampaň odvetou za to, jak se zasazuje o boj proti korupci, o rušení nevýhodných státních zakázek na nákup vojenské techniky a podobně.

Premiérka Iveta Radičová chce celou kauzu co nejrychleji prošetřit. Ministr obrany už prohlásil, že odstoupí, pokud se ukáže, že byť i jen jediný odposlech provedlo vojenské zpravodajství nelegálně, tedy bez souhlasu soudu.

Podle dostupných informací vojenská kontrarozvědka k odposlechům souhlas měla. Jenže to, proč vlastně agenti žádali o odposlechy, podléhá režimu utajení. A přitom právě na důvodu k odposlechům záleží, jak se na celou kauzu bude pohlížet. Ministr dnes bude odposlechy vysvětlovat poslancům bezpečnostního výboru parlamentu.

Vojtěch Berger, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme