Slovenský ministr školství končí, dohnalo ho podezřelé rozdělování eurofondů

Peter Plavčan, slovenský ministr školství, v nejbližších dnech skončí ve svém úřadu. Rozhodl se odstoupit poté, co sílila kritika kvůli podezřelému rozdělování eurofondů a k jeho výměně vyzval i premiér Robert Fico. Demisi podá prezidentu Andreji Kiskovi v nejbližších dnech.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský ministr školství Peter Plavčan | Zdroj: Profimedia

„To, co se dělo v posledních dnech, překročilo všechny meze. Potřebuji chránit svou rodinu i SNS,“ řekl nominant Slovenské národní strany novinářům.

Poté, co premiér Robert Fico oznámil, že Plavčan ve funkci skončí, se ministr nezúčastnil ani posledního jednání vlády.

Fico tak reagoval na skandál kolem rozdělování eurofondům, kvůli kterému Plavčan už přes měsíc čelí ostré kritice.

„Nevznáším žádná obvinění. Chci poděkovat panu ministrovi Plavčanovi za upřímnou snahu věci vysvětlit, ale stíny podezření přetrvávají, a proto jsem nucen požádat předsedu Slovenské národní strany, aby mi předložil návrh na nového ministra školství,“ uvedl premiér.

Chybně rozdělené stamiliony?

Peter Plavčan čelí podezření, že za jeho úřadování ministerstvo školství nesprávně rozdělilo evropské dotace na podporu výzkumu a rozvoje v hodnotě 300 milionů eur.

Ty nebyly přiděleny slovenským univerzitám, ale často neznámým a drobným firmám bez prokazatelných zkušeností. Kritice čelily i hodnoticí komise, které dotace rozdělovaly a v nichž se v některých případech nenacházeli odborníci, kteří by dané téma dokázali adekvátně zhodnotit.

Ministerstvo už oznámilo zastavení jednoho ze dvou programů na přerozdělování dotací, druhý zůstává v platnosti, ale jména vítězů ještě nebyly zveřejněny. Rozdělením eurofondů se zabývá slovenský kontrolní úřad, policie i Evropská komise, která Slovensku poslala varovný dopis.

Spor stál v centru probíhající slovenské vládní krize, kdy předseda SNS Andrej Danko vypověděl koaliční smlouvu. Přes kritiku resort školství straně zůstává. 

mos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme