Slovenský novinář vyhrál letitý soudní spor o kritiku arcibiskupa

Slovenský novinář Martin Klein uspěl u Evropského soudu pro lidská práva se stížností, že byla porušena jeho svoboda projevu. Klein byl doma odsouzen k pokutě za kritiku požadavku arcibiskupa Jána Sokola, aby byl v zemi zakázán film Miloše Formana Lid versus Larry Flynt a plakát k tomuto filmu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bratislava | Foto: Ľubomír Smatana

Arcibiskup chtěl v roce 1997 zakázat na Slovensku promítání filmu Miloše Formana Lid versus Larry Flint. Za cenzorské názory novinář arcibiskupa velmi tvrdě kritizoval a v tisku se mu vysmál.

Ján Sokol podal žalobu, vyhrál a všechny soudy postupně odsoudily Martina Kleina k pokutě. Svobodu projevu na Slovensku zachránil až Evropský soud pro lidská práva. Podle jeho rozsudku se novinář nezaměřil na skupinu lidí, ale výhradně na osobu arcibiskupa a za to nesmí být trestán.

Tento případ je největší soudní pří mezi novinářem a veřejně známou osobou na Slovensku od roku 1989. Novinář tehdy ztratil možnost publikovat a časopis, ve kterém článek vyšel, se musel z existenčních důvodů přejmenovat.

Slovensko tak dostává ze Štrasburku zprávu, že novináři mohou ode dneška kritizovat i arcibiskupa.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme