Tohle se nedělo ani za komunismu, stěžují si slovenští poslanci. V parlamentu jim otevírali dopisy

Slovenští poslanci mají problémy s poštou. Zástupci opozice zjistili, že dopisy, které jim lidé posílají na adresu parlamentu, procházejí nezvyklou kontrolou. Zaměstnanci úřadu některou korespondenci otevírají a čtou.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zasedání v slovenském parlamentu | Zdroj: Národná rada Slovenskej republiky

Šéf jedné z opozičních stran Igor Matovič zjistil, že v Národní radě už několik týdnů platí nařízení, že se dopisy musí kontrolovat. Ne všechny - týká se to těch, které jsou od fyzických osob. A když v nich pracovníci parlamentu odhalí vulgarismy, dopisy se ke svému adresátovi ani nedostanou.

„Otevírání dopisů se nedělo ani za komunismu," okomentovala kauzu opoziční poslankyně a Matovičova stranická kolegyně Veronika Remišová. Podle ní poslancům píši dopisy i lidé upozorňující na korupci a takhle jim hrozí šikana.

Úřad se odvolává na přísné bezpečnostní postupy, ke kterým přistoupil na doporučení ministerstva vnitra. Kontrolu korespondence nekritizuje pouze opozice, ale i ministr kultury Marek Maďarič z vládnoucí strany Smer.

Parlament na případ reagoval rychle. Vedoucí tamní kanceláře nařízení otvírat dopisy dočasně pozastavil a korespondenci s vulgaritami poslancům dodatečně doručil. Jak se bude s poštou nakládat dál, se rozhodne na poslaneckém grémiu.

Parlamentní kancelář se na oficiálních stránkách národní rady ostře ohradila vůči kritice Matoviče. Podle ní se za posledních 14 dní platnosti nové směrnice prověřilo pouze 4,9 procenta ze 789 doručených zásilek.

Na Slovensku vyšly do ulic tisíce lidí, protest proti korupci začal díky dvěma studentům

Číst článek

 „Bezpečností prověřování listových zásilek jsme realizovali a nadále realizovat budeme z důvodu zabezpečení ochrany zdraví a života všech osob na půdě parlamentu," uvedla ve středu v prohlášení, ve kterém zároveň poslance Matoviče obvinila ze lhaní a označila věc za uzavřenou. O den později vedoucí kanceláře nařízení pozastavil. 

Opoziční strana Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti, která aféru vyvolala, požaduje odstoupení šéfa parlamentu Andreje Danka, jinak se ho prý pokusí v parlamentu odvolat. Ten se zatím ke kauze nevyjádřil.

Pavlína Nečásková, mos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme