Slovenský parlament po měsících sporů zvolil šéfa prokuratury

Po půlročních tahanicích slovenský parlament zvolil generálního prokurátora. Volba přitom měla pro Slovensko zásadní význam. Na jejím výsledku totiž záviselo, jestli bude dál pokračovat vláda Ivety Radičové, anebo premiérka podá demisi. Po dnešku je tedy jasné, že Radičová zatím v čele kabinetu zůstane.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předsedkyně vlády Slovenské republiky Iveta Radičová

Předsedkyně vlády Slovenské republiky Iveta Radičová | Foto: Zbyněk Pecák

Iveta Radičová si nepřála, aby poslanci znovu zvolili dosavadního šéfa prokurátorů Dobroslava Trnku, který vedl generální prokuraturu dlouhých sedm let a zažil ve funkci tři různé vlády.

Podle premiérky Trnka nepostupoval jasně a rychle v kontroverzních případech, jako byly třeba kauzy útoku na Hedvigu Malinovou nebo financování politických stran Smer a SDKÚ.

Přehrát

00:00 / 00:00

Volbu generálního prokurátora na Slovensku sledoval zpravodaj Vojtěch Berger

I když mnozí Radičové tvrdou podmínku „buď Trnka, nebo já“ vyčítali a označovali to na unáhlený krok, který se těžko bere zpátky, premiérka ve svém postoji vytrvala.

Koaličního kandidáta Jozefa Čentéše dnes z přítomných 80 poslanců volilo celých 79. Opozice se hlasování nezúčastnila.

Koalice nedokázala zvolit šéfa prokurátorů v několika volbách během půl roku. Minimálně v očích veřejnosti jí toto váhání uškodilo, protože opozice toho dokázala dobře využít. Poukazovala především na podivné praktiky během druhé volby generálního prokurátora loni na podzim.

Tehdy si koaliční poslanci fotili na mobilní telefony svoje hlasovací lístky tak, aby mohli ve svých klubech dokázat, že opravdu hlasovali pro správného kandidáta. I proto kritizoval tuto volbu Ústavní soud a nakonec ji prohlásil za neplatnou.

Výsledek volby musí potvrdit prezident. Zatím to neudělá

Výsledek dnešní volby politologové označují za překvapivý vývoj. Jako jedno z možných vysvětlení nabízí to, že se poslanci koalice chtějí udržet ve funkci. Průzkumy veřejného mínění totiž nyní velmi favorizují opozici, a kdyby se konaly předčasné volby, řada zákonodárců už by se na své posty nevrátila.

Zvolením Čentéše ale celá peripetie nekončí. Prezident Ivan Gašparovič už dal najevo, že ho do funkce nejmenuje. Chce počkat na druhý verdikt Ústavního soudu, který posuzuje stížnost na další z minulých voleb generálního prokurátora. Výrok soudců by měl padnout v září.

Vojtěch Berger, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme