Slovenský parlament pracuje na změně ústavy

Slovenský parlament začal projednávat takzvanou velkou novelu ustavy. Návrh předložila vládní koalice po dvou letech diskusí. O překvapení se ovšem postaralo KDH, které bez vědomí koaličních partnerů předložilo plénu návrh na zákaz interupcí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Křesťanští demokraté požadují změnu ústavního článku tak, aby žena mohla požádat o přerušení těhotenství pouze tehdy, bude-li v ohrožení života. Návrh vzbudil vlnu nevole u koaličních partnerů i u veřejnosti. KDH argumentuje příkladem Polska, ale narozdíl od něj Slovensko zaznamenalo pokles interupcí za posledních 10 let o 64 %. Proti návrhu vystoupila řada občanských sdružení a odborníků.

K požadavku zákazu přerušení těhotenství se přiklonila většina členů opozičních stran HZDS i SNS. Striktně proti jsou Strana občanského porozumění, část SDL i Maďarských křesťanských demokratů. Návrh KDH může v konečném důsledku vést k odmítnutí základního zákona v konečném hlasování.

Renata Havranová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme