Slovenský parlament schválil zákon vyzdvihující zásluhy Alexandra Dubčeka

Bývalý československý politik Alexander Dubček se mimořádně zasloužil o demokracii, svobodu slovenského národa a o lidská práva. Tuto větu obsahuje nový zákon, který schválil slovenský parlament. Takzvaný zákon 'Lex Dubček' podpořila koalice, opoziční poslanci většinou odmítli hlasovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexander Dubček | Foto: Archiv ČRo

"Bývalý první muž Komunistické strany Československa selhal v zásadních chvílích," uvedl opoziční poslanec Daniel Lipšic z KDH a hlasoval proti. Měl na mysli především podpis Dubčeka pod takzvaným 'obuškovým zákonem', který 487268v létech normalizace umožňoval komunistické policii hromadně šikanovat občany.

Zákon naopak obhajovali koaliční poslanci, podle kterých byl Dubček především výrazným vlastencem a snažil se prosadit rovnoprávnost Slováků ve federaci s Čechy.

Na základě zákona bude před slovenským parlamentem tabule s textem o zásluhách Alexandera Dubčeka, symbolu Pražského jara 1968. Jiný význam zákon nemá.

Bývalý předseda polistopadového Federálního shromáždění Alexander Dubček měl v září roku 1992 těžkou automobilovou nehodu, na její následky po dvou měsících zemřel.

Ľubomír Smatana, Katka Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme