Slovenský parlament zatím neomezí poslaneckou imunitu

Slovenští poslanci si zatím neomezí imunitu. Opoziční strana SMER se totiž odmítla zúčastnit klíčového hlasování. Podobně jako v České republice, i na Slovensku trvá debata o poslanecké imunitě řadu let. Za týden o ní dokonce budou rozhodovat občané v referendu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda slovenského parlamentu Richard Sulík a předseda strany SMER Robert Fico

Předseda slovenského parlamentu Richard Sulík a předseda strany SMER Robert Fico | Zdroj: ČTK

Slovenská koalice nemůže prosadit zúžení poslanecké imunity sama. Potřebuje k tomu hlasy opozice, která ale na poslední chvíli ucukla. Opozičnímu SMERU se nelíbí, že se kromě imunity poslanců měla současně zúžit i imunita soudců.

Opoziční lídr Robert Fico také vládě vytknul, že zúžení imunity usnadní koalici zbavit se nepohodlných opozičních politiků.

Kvůli obstrukcím opozice odsunul parlament jednání o imunitě až na říjen. Už 18. září ale budou o zúžení poslanecké imunity rozhodovat občané v referendu. Pokud by přišlo k referendu víc než 50 procent oprávněných voličů a bylo tedy platné, parlament by musel přijmout příslušný zákon o omezení imunity.

Vojtěch Berger, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme