Slovenský parlament zůstává ochromen bojkotem opozice

Vládní krize na Slovensku sílí, tamní parlament je už třetí den nefunkční. Kvůli bojkotu opozičních a nezávislých poslanců nemůže sněmovna řádně jednat. Politici stále častěji hovoří o předčasných volbách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mikuláš Dzurinda | Foto: ČTK

Po včerejším neúspěšném pokusu o otevření mimořádné schůze parlamentu jeho předseda Pavol Hrušovský vyzval lídry opozičních stran k jednání o možnostech řešení krize.

Hrušovský zdůvodnil svojí iniciativu snahou o stabilitu politické scény. To se však nesetkalo s pochopením opozice, která stejně jako v minulých dnech i dnes zablokovala sněmovnu a koalici chybělo k nadpoloviční většině pět hlasů. Předseda proto schůzi ukončil a další svolal až na úterý.

Východisko z krize, kdy nemá většinu vládní koalice ani opozice a trumfy drží v ruce 24 nezávislých poslanců, politické strany zatím pouze hledají. Všechny opoziční strany už od včerejška jednoznačně hovoří o scénáři, že parlament zkrátí svoje funkční období a budou vypsány předčasné volby.

Šéf KDH Hrušovský a předseda SNK Béla Bugár požadují co nejbližší termín voleb, a ne pouze kosmetické zkrácení čtyřletého volebního období o tři měsíce, jak to chce Róbert Fico z nejsilnější opoziční strany Smer. Řádné volby by se měly konat na podzim příštího roku.

Martin Hromádka, Ľubomír Lehotský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme