Slovenský parlament zůstává ochromen bojkotem opozice

Vládní krize na Slovensku sílí, tamní parlament je už třetí den nefunkční. Kvůli bojkotu opozičních a nezávislých poslanců nemůže sněmovna řádně jednat. Politici stále častěji hovoří o předčasných volbách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mikuláš Dzurinda | Zdroj: ČTK

Po včerejším neúspěšném pokusu o otevření mimořádné schůze parlamentu jeho předseda Pavol Hrušovský vyzval lídry opozičních stran k jednání o možnostech řešení krize.

Hrušovský zdůvodnil svojí iniciativu snahou o stabilitu politické scény. To se však nesetkalo s pochopením opozice, která stejně jako v minulých dnech i dnes zablokovala sněmovnu a koalici chybělo k nadpoloviční většině pět hlasů. Předseda proto schůzi ukončil a další svolal až na úterý.

Východisko z krize, kdy nemá většinu vládní koalice ani opozice a trumfy drží v ruce 24 nezávislých poslanců, politické strany zatím pouze hledají. Všechny opoziční strany už od včerejška jednoznačně hovoří o scénáři, že parlament zkrátí svoje funkční období a budou vypsány předčasné volby.

Šéf KDH Hrušovský a předseda SNK Béla Bugár požadují co nejbližší termín voleb, a ne pouze kosmetické zkrácení čtyřletého volebního období o tři měsíce, jak to chce Róbert Fico z nejsilnější opoziční strany Smer. Řádné volby by se měly konat na podzim příštího roku.

Martin Hromádka, Ľubomír Lehotský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme