Slovenský premiér Fico oznámil, že bude kandidovat na prezidenta
Slovenský premiér a předseda sociálně demokratické strany SMER Robert Fico dnes oznámil, že bude kandidovat v prezidentských volbách. Ty se na Slovensku budou konat na jaře příštího roku. Fico svůj záměr oznámil v projevu, ve kterém hodnotil práci své vlády v letošním roce.
„Svoji kandidaturu chápu jako službu Slovensku a jeho lidem, zejména s cílem chránit jeho vnitřní stabilitu, vnější akceptaci. A z pozice hlavy státu prosazovat prosociální a proslovenskou politiku," řekl.
Ficova kandidatura není žádným překvapením. Spekulovalo se o ní celý rok. Již dříve kandidaturu na slovenského prezidenta oznámili herec Milan Kňažko, expremiér Ján Čarnogurský nebo bývalý předseda parlamentu Pavol Hrušovský. Podle komentátora deníku SME Petera Morvaie bude Fico velkým favoritem voleb.
O kandidatuře Roberta Fica mluvil na Radiožurnálu Grigorij Mesežnikov, politolog Institutu pre verejné otázky
„Pokud bude kandidovat, velmi pravděpodobně vyhraje. Proti němu stojí nějakých 12–13 kandidátů, hlasy proti němu jsou tak velice rozdrobené,“ míní komentátor SME.
Stejný názor má i politolog Institutu pre verejné otázky Grigorij Mesežnikov: „Mezi všemi kandidáty má nejsilnější podporu. Voličské jádro strany SMER jsou jeho voliči. Dnes má tato strana v průzkumech veřejného mínění od 35 do 40, někdy i 45 procent volební podpory. Je tedy celkem jisté, že se dostane do druhého kola,“ hodnotí politolog a pokračuje:
„Je otázkou, kdo se s ním v tom druhém kole střetne. Těch kandidátů s reálnými šancemi na postup je víc. Třeba Andrej Kiska, Milan Kňažko, Radoslav Procházka a Pavol Hrušovský. Mezi nimi se podle mě rozhodne. Ale možná přijde i nějaké překvapení. Fico je každopádně nejsilnější kandidát. Jeho soupeř, chce-li ho porazit, musí oslovit širší názorové spektrum, nesmí být vyhraněný.“
Ani vysoké preference strany SMER však podlet Mesežnikova nejsou zárukou vítězství. „Hlasování bude určitým referendem o vládě. Strana SMER je sice stále nejsilnější, ale názory Slováků na vývoj společnosti jsou dost kritické. Vláda nepožívá takové důvěry, aby se dalo říct, že se k ní přiklání většina obyvatel,“ dodává politolog.
Volby hlavy státu se na Slovensku uskuteční na jaře příštího roku. Může se jich zúčastnit kandidát, kterého navrhlo alespoň 15 poslanců nebo kterého v petici podpořilo nejméně 15 tisíc občanů.