Slovenský prezident jmenoval Roberta Fica premiérem nové vlády

Slovenský prezident Andrej Kiska dnes jmenoval dosavadního premiéra a předsedu sociálních demokratů (Směr-SD) Roberta Fica premiérem nové koaliční vlády, která vzešla z nedávných parlamentních voleb. Další členy kabinetu prezident jmenuje ještě dnes večer.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předsedové stran nové koaliční vlády - Andrej Danko (SNS), Béla Bugár (Most-Híd), Robert Fico (Směr-SD) a Radoslav Procházka (Síť) | Zdroj: ČTK

Koalice složená z levicového Směru-sociální demokracie a trojice pravicových stran – Slovenské národní strany, Most-Híd a Sítě – vystřídá dosavadní jednobarevný kabinet Ficova Směru, který byl v úřadu od roku 2012.

Fico stál v čele slovenské vlády i v letech 2006 až 2010 a je nejdéle sloužícím premiérem v novodobé historii Slovenska.

Krátce před jmenováním Fica do čela nového kabinetu jeho dosluhující vláda podala demisi. V souladu s ústavou tak učinila po ustavující schůzi sněmovny.

Noví slovenští poslanci složili slib. Někteří členové Kotlebovy strany přišli ozbrojeni

Číst článek

Koaliční kabinet bude muset do 30 dnů předložit parlamentu své programové prohlášení a požádat o vyslovení důvěry. Čtyřkoalice má ve 150členné sněmovně potřebnou většinu, byť krátce po volbách přišla o čtyři poslance. Tři zvolení zákonodárci nejmenší parlamentní strany Síť a jeden poslanec za Most-Híd vystoupili z mateřských stran na znamení nesouhlasu s povolební spoluprací se Směrem.

Strany vládní koalice se již minulý týden dohodly na základech programového prohlášení nového kabinetu, v dokumentu se například přihlásily k pokračování proevropské a proatlantické orientaci Slovenska a slíbily prosazovat protikorupční program.

Zástupci čtyř stran, které vytvoří vládu, podepsali na Bratislavském hradě koaliční smlouvu | Foto: ČTK

Volby do Národní rady Slovenské republiky | Foto: Český rozhlas

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme